bazarnews

کد خبر: ۷۹۶۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
بازار ارز و سکه در پنجمین روز هفته، صحنه آرامش، احتیاط و تعادل بود. روز گذشته هیچ کدام از بازارها تا ساعت ۴ بعدازظهر نوسان شدیدی نداشتند و در دامنه های محدودی نوسان کردند. دلار پس از سه روز افزایش متوالی، دچار افت محدودی شد و با ۵۰ تومان کاهش به بهای ۲۷ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

به گفته فعالان، یکی از مهم ترین عواملی که منجر به کاهش نوسان ارزی شد، جسارت بازارساز در قیمت گذاری صرافی های بانکی بود. صرافی های بانکی که در روزهای ابتدایی هفته نرخ های بسیار پایینی را برای فروش دلار پیشنهاد می کردند، در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، قیمت خود را به بازار آزاد نزدیک کردند و همین مساله تا حدی از رفتارهای هیجانی معامله گران کاست. روز گذشته در حالی که دلار در بازار آزاد در حوالی ۲۷ هزار و ۳۰۰ تا ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان بود، قیمت این ارز در صرافی های بانکی بین ۲۷ تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت گذاری شد. روز دوشنبه بین قیمت بازار آزاد و صرافی ها بالای ۲ هزار تومان اختلاف وجود داشت، ولی از روز سه شنبه به تدریج این اختلاف کم شد و مزد جسارت بازارساز در روز چهارشنبه، ثبت یکی از کمترین روزهای نوسانی بازار در ۱۰ روز گذشته بود.
اگر قرار بود فاصله بین قیمت صرافی ها و بازار آزاد ادامه پیدا کند، احتمال داشت که در روزهای آتی تقاضای کاذب بیشتری وارد بازار شود. این مساله می توانست جو روانی بیشتری در بازار ایجاد کند و همزمان در روند مدیریت قیمت بازار آزاد توسط بازارساز اختلال ایجاد کند. فاصله ۲ هزار تومانی بین قیمت بازار آزاد و صرافی های بانکی به معنای آن است که یک فرد به ازای خرید ۲ هزار دلار و فروش آن در بازار آزاد می توانست حدود ۴ میلیون تومان سود کسب کند.

برچسب ها: سکه ، قیمت سکه ، ارز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: