bazarnews

کد خبر: ۷۹۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
بر اساس گزارش ها، عده ای دلال با احتکار ورق های فولادی، به دنبال سوداگری و کسب سود نامشروع در این صنعت هستند که این اتفاق می تواند اثرات منفی بسیاری به صنایع کوچک و متوسط وارد کند.

بررسی علت کمبود عرضه ورق فولادی با وجود تولید مازاد + فیلم

گروه کشت و صنعت بازارنیوز-یاسین بستوانچی؛ وضعیت بازار فولاد در ۲ سال گذشته با وجود تولید مازاد، عملکرد بسیار نامطلوبی داشته است. کارشناسان معتقدند نحوه توزیع نادرست ورق فولاد به روش مچینگ، منجر به سوء استفاده دلالان در این حوزه شده است.

مچینگ، روش توزیعی است که در کشور ما خارج از بورس و به صورت انحصاری توسط یک تولیدکننده فولاد انجام می شود. به زعم کارشناسان، نبود شفافیت در این روش، و تشکیل بازاری موازی با بورس کالا، زمینه ساز بازار سیاه شده است که لزوم ورود دستگاه های نظارتی را می طلبد.

شایان ذکر است چندی پیش رهبر انقلاب در خصوص ناهماهنگی های ایجاد شده در صنایع پایین دستی تولیدی خاطرنشان کرد: در بخش های پایین‌دستی گاهی ناهماهنگی‌های عجیب و غریبی هست. فرض بفرمایید که حالا مثلاً در این گزارش تلویزیونی، یک مصرف‌کننده‌ی فولاد شکایت میکند که ورق فولاد را به من نمیدهند؛ مورد نیازش است، ورق فولاد هم در داخل تولید میشود، خوبش هم تولید میشود. این تولیدکننده‌ی بخشِ پایین‌دستیِ فولاد است، مثلاً لوازم خانگی تولید میکند، احتیاج به فولاد دارد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: