bazarnews

کد خبر: ۷۹۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:
رئیس‌جمهوری از تصمیم کلی برای ایجاد محدودیت سراسری از ابتدای آذرماه خبر داد و گفت: از اول آذر این طرح برای کل کشور به شکل هفتگی اجرایی می‌شود و برای هر شهر مقرراتی تعیین می‌شود.

گروه بهداشت و درمان بازارنیوز: حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: نزدیک ۹ ماه است که با معضل شیوع ویروس کرونا رو به رو هستیم و متاسفانه موج جدید این ویروس در جهان ظهور و بروز پیدا کرده و مشکلات زیادی را برای کشورها و مردم ایجاد کرده است. خیلی از دولت‌ها ناچار شدند که محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند، ما هم به همین دلیل در هفته‌های اخیر یکبار در ۴۳ شهرستان و یکبار در ۴۶ شهرستان حدود ۹۰ شهرستان محدودیت زیادی را ایجاد کردیم از هفته پیش در مراکز استان‌ها محدودیت زیادی ایجاد شد.

رییس جمهوری افزود: هدف از این محدودیت‌ها این است که مردم لمس کنند که شرایط فوق العاده است و ما از شرایط عادی عبور کردیم، همه باید کمک کنند که بتوانیم از این مساله با کمترین ضرر عبور کنیم. آنچه مهم است در مرحله اول آموزش است ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم. مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چیست،  هنوز هم در جامعه افرادی هستند که می‌گویند من علامتی ندارم فقط یه درد عضلانی دارم. باز هم از او می‌پرسند علامتی داری؟ می گوید چند روز است که حس چشایی و بویایی کار نمی‌کند معلوم است آموزش به اندازه کافی به مردم داده نشده است.

روحانی ادامه داد: مردم فکر می‌کنند باید تب شدید داشته باشند فکر می‌کنند در شرایطی باشند مدام سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغ آنان آمده است. ما سطح آموزش را باید بالا ببریم دوم این که مردم باید اعتماد صد درصد به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشد این اعتماد هر چه کمتر شود به ضرر ماست.

وی تاکید کرد: این ها که در داخل یا رسانه های خارجی مصاحبه می کنند و انتقادهای ناپخته را بیان میکنند باید بدانند هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا، قرارگاه و وزارت بهداشت کاهش دهد به ضرر ماست، به محض این که اعتماد کم شود دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود و اصل داستان است که همه باید توجه کنیم برای این که پروتکل‌ها اجرایی شود.

وی گفت: سوم این که دولت و آنان که به دولت یاری می رسانند به الزامات پروتکل توجه کنند، وقتی پروتکلی اعلام می کنیم الزاماتی دارد وقتی می‌گوییم ماسک بزنید ماسک باید به وفور با قیمت کم در اختیار مردم باشد، البته هم اکنون برای تهیه ماسک مشکلی نیست، مشکل حل شده است، دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه یابد وزیر بهداشت می گوید روز برای ما مهم نیست ساعت مهم است ما باید هر چه می توانیم همه چیز را به فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم تا مردم نیازمند این نباشند که به ادارات مراجعه کنند.

روحانی تاکید کرد: نیروهای مسلح تجهیزات و امکاناتشان باید در اختیار باشد که البته در اختیار است، نیروهای مسلح می توانند خستگی که برای کادر درمان ایجاد شده است کاهش دهند. 

روحانی افزود: همچنین تمام بیمارستان‌هایی که مربوط به وزارت بهداشت نیست باید همه پای کار بیایند و این کار را انجام دهند. 

اساس کار این است که تجمع و تردد به حداقل برسد

روحانی درباره ضمانت اجرا اظهار داشت: اگر مصوباتی را تایید و ابلاغ شود و توسط عده‌ و اقلیتی اجرا نشود، باید با آنها برخورد شود. اگر برخورد نشود، کل کار لنگ می‌شود. بیشترین مسئولیت در این باره با قرارگاه است.

وی با تاکید بر اینکه اساس کار این است که تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد، تصریح کرد: اگر تردد و تجمع کم شود بسیاری از مسائل ما حل می‌شود. در بسیاری از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضرور و غیرقانونی است. یک تیم فوتبال برنده شده، دلیلی بر تجمع نمی‌شود. هر حادثه بعد از دو هفته مراجعه به بیمارستان زیاد شد و بعد از سه، چهار هفته مراجعه به آرامستان بیشتر می‌شود. 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در شهری مانند مشهد، اجتماعی درست می‌شود، رنگ و بوی مذهبی داشته ولی مجوز نداشته است. مشهد در روزهای گذشته در برخی از روزها از نظر آماری وضعیتش از تهران هم بدتر بود و از هر کسی می‌پرسیم می‌گویند مجوزی نداشتند. اصل تجمع و تردد که هر کدام ضروری نیست، باید کنار بگذاریم مورد توجه ما باشد. 

روحانی مسئله بیماریابی را مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: در جامعه کسانی که مبتلا به ویروس می‌شوند، ۸۰ درصد علامت روشن ندارند یا کم است. کسانی که علامت آشکار دارند، ۲۰ درصد است. چون این افراد علامت ندارند، فکر می‌کنند سالم هستند و دیگران را مبتلا می‌کنند. باید تست تشخیصی را افزایش دهیم. وزارت بهداشت خود را برای این کار آماده کرده و دولت آماده یاری‌رسانی است. شرکت‌های دانش‌بنیان هم کمک می‌کنند تا کیت‌های تشخیصی که در زمان کوتاه جواب دهند را افزایش دهیم. 

وی با تاکید بر جداسازی مبتلایان از افراد سالم ابراز داشت: فرد مبتلا باید از جامعه جدا شود. برای جداسازی فرد باید در مکانی قرنطینه شود و اگر این کار رخ نداد، باید با آن فرد برخورد کرد. در ردیابی بیماران وزارت ارتباطات باید کمک کند. 

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: وقتی این مراحل را پیش می‌رویم ولی موثر نمی‌شود، ناچاریم محدودیت شدیدی قائل شویم. اکنون در شرایطی هستیم که ناچار به افزایش محدودیت‌ها هستیم. امروز تصمیم کلی درباره محدودیت‌ها گرفتیم که از اول آذر این طرح اجرایی می‌شود. 

روحانی با بیان اینکه تصمیم محدودیت برای کل کشور است و هفتگی بررسی می‌شود، عنوان کرد: هر شهری بنا به ویژگی‌هایی که دارد، مقرراتی برایش تعیین می‌شود. ریزه‌کاری‌هایی وجود دارد که این هفته تعیین می‌شود. این طرح اساس آن تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت و قرارگاه و وزارت بهداشت بیشترین مسئولیت را برای آن برعهده دارند.  

وی با بیان اینکه مردم باید باور کنند این بیماری و ویروس حالا حالا مهمان ناخوانده حامعه ماست، یادآور شد: ممکن است این ویروس تا سال آینده هم باشد چون هنوز به درمان و واکسن قطعی نرسیده‌ایم. حرف‌هایی درباره داروهای موثر گفته می‌شود ولی داروی قطعی و واکسن قطعی نیست و تا زمانی که به اندازه کافی به مردم نرسد و استفاده شود نمی‌شود گفت کرونا تمام شده است. 

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه راهی جز مراقبت از خود، اقوام و خانواده خود نداریم، عنوان کرد: با این مراقبت پیش برویم و دستورالعمل‌ها را اجرا کنیم تا ابتلا کم می‌شود، ابتلاها زودتشخیص انجام و درمان زودهنگام انجام شود. هدف این است که فوتی‌ها و مرگ و میر کمتر شود.

ایرنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: