bazarnews

کد خبر: ۷۹۷۲۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
آن طور که عنوان می شود، واکسن آنفلوانزا هنوز به داروخانه ها نرسیده و فرصت تزریق برای افراد نیازمند این واکسن رو به پایان است.

با شروع فصل سرما و افزایش احتمال ابتلاء به بیماری های تنفسی و بیماری های عفونی و ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا، تجویز واکسن آنفلوانزا توصیه می شود. پزشکان متخصص عنوان می کنند که ماه مهر زمان مناسبی برای تزریق این واکسن است، یعنی از اواخر شهریور تا اواسط آبان بهترین زمان تجویز و تزریق واکسن است. 
عنوان می شود که اثرگذاری واکسن آنفلوانزا در یک بازه زمانی مشخص حاصل می شود و چنانچه این فرصت از دست برود، تزریق آن تا حدودی بی فایده خواهد بود.
روح اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران، عنوان داشته است که از ابتدای سال جاری تا ۱۹ آبان ۹۹، ۳۸ هزار و ۱۸۴ کیلوگرم واکسن آنفلوانزا به ارزش ۲۷ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۷۲۵ دلار، از گمرک کشور ترخیص شده و یا اینکه در جریان ترخیص قرار دارد. 
البته ذکر این ارقام به لحاظ وزنی، می بایست مشخص شود که آیا شامل همان ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزایی بوده که وزارت بهداشت آنها را به معاونت بهداشت تحویل داد و یا اینکه محموله های دیگری را نیز شامل می شود.
آنچه مسلم است اینکه سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر ، مبنی بر اینکه آیا تاکنون واکسن آنفلوانزا در سطح داروخانه های کشور توزیع شده است یا خیر، گفت: متاسفانه تاکنون به هیچ داروخانه ای واکسن آنفلوانزا داده نشده است.
وی این نکته را هم متذکر شد که از سازمان غذا و دارو پیگیر این موضوع شده اند و ظاهرا هنوز اجازه حمل از کشور مبدا پیدا نکرده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: