bazarnews

کد خبر: ۷۹۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
همتی خبر داد؛
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی تأسیس صندوق‌های جدید سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت توسط بانک‌ها را بلامانع می‌داند.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی در صفحه شخصی خود نوشت: به منظور تقویت بازار سرمایه و نیز ارتقای نقش بانکها در اطمینان بخشی به فعالیت سرمایه‌گذاران در آن بازار، موارد زیر را به عنوان نظر بانک مرکزی در جلسه عصر دیروز شورای عالی بورس اعلام و تأکید کردند. 

وجود و گسترش فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران است. ضمن توصیه به افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری در این گونه صندوق‌ها بانک مرکزی نیز برای کمک به تحقق این موضوع در خصوص صندوق‌هایی که بانکها مدیریت صندوق را به عهده دارند افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت را تا مبلغ 30 هزار میلیارد تومان بلامانع می‌داند. 

همچنین بانک مرکزی تأسیس صندوق‌های جدید سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت توسط بانکها را بلامانع می‌داند. برای شرکت‌های تأمین سرمایه متعلق به بانکها که متقاضی افزایش سرمایه هستند تمهیدات لازم برقرار خواهد شد و از تسهیلات فوق نیز برخوردار خواهند بود.

با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند و برنامه‌ریزی لازم در همین رابطه انجام داده است. بانکها نیز توافق کرده‌اند با توجه به شرایط برخی بانکهای ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر 20 درصد تعیین و عملیاتی کنند.

عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به هیچ‌وجه مجاز نیست لذا بانکها ملزم به رعایت نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها هستند. بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده در بانکها را از روز شنبه شروع به رصد کرده‌اند و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: