bazarnews

کد خبر: ۷۹۸۳۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت گفت: برای کاهش فشار بر مصرف کننده نهایی با ابزار کنترلی خود یعنی مدیریت تقاضا و تعدیل یا حذف سهمیه، جلوی قیمت های کاذب را می گیریم.

محسن صفدری در خصوص نحوه قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در بورس، گفت: شرکت ملی پتروشیمی قیمت گذاری مواد تولیدی پتروشیمی در بورس را نهایی می کند که فرمولی دارد و مبنای قیمت گذاری واحدها بر اساس ۹۵ درصد فوب ضرب در نرخ ارز نیما تعیین می شود.
وی افزود: این نوع قیمت گذاری برای واحدهای پایین دستی به صرفه بوده است زیرا این قیمت گذاری، قیمت پایه بورس است و گاهی اوقات تا ۲۰ یا ۴۰ درصد بین تولیدکنندگان رقابت می خورد تا با قیمت بالاتری به صنایع بدهند و مواد بیشتری بگیرند.
وی افزود: این موضوع مطمئناً فشار مضاعفی بر مصرف کننده نهایی وارد می کند اما ما به عنوان وزارت صمت ابزار کنترلی داریم که می توانیم با مدیریت تقاضا و تعدیل سهمیه ها اوضاع به خصوص برای مواد اولیه پرمتقاضی را بهبود ببخشیم زیرا از حدود ۱۰ سال پیش، سهمیه هایی برای شرکت ها مقرر می شد که در حال حاضر نیاز به مدیریت و تعدیل دارد از این رو وزارت صمت از ابتدای سال ۹۸ تعدیل سهمیه ها و مدیریت تقاضا را آغاز کرد. همچنین از سویی دیگر نیز شرکت ملی پتروشیمی با مدیریت عرضه، حواشی مربوط به قیمت پایه را کنترل می کند.
صفدری ادامه داد: به عنوان مثال یکی از آخرین اقدامات در این زمینه، تعدیل سهمیه ماده پتروشیمی «بیوپپه» مورد استفاده در صنایع بسته بندی مواد غذایی بود زیرا قیمت ۱۹ هزار تومانی هر کیلوگرم از این ماده، با رقابت ناعادلانه در بورس به بیش از ۳۰ هزار تومان نیز معامله می شد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: