bazarnews

کد خبر: ۷۹۹۱۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
وزیر اقتصاد گفت: بازار سهام ظبیعتا یک روندی را دارد که با نوع تصمیماتی که در شورای عالی بورس گرفته شد، یکسری از عوامل محرک تقاضا به جریان افتاد و تقویت شد.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: ظهر امروز(چهارشنبه) فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار بورس، اظهار کرد: بازار سهام ظبیعتا یک روندی را دارد که با نوع تصمیماتی که در شورای عالی بورس گرفته شد، یکسری از عوامل محرک تقاضا به جریان افتاد و تقویت شد.

دژپسند گفت: از این جهت شرایط بازار باید پایدار باشد. از طرف دیگر اگر این پایداری ادامه یابد، ما باید بتوانیم با عرضه های اولیه یک ثبات مستمر را ایجاد کنیم.

وی افزود: آنهایی که می‌خواهند درباره بازار سرمایه اظهار نظر کنند باید بیشتر با رعایت جوانب این کار را بکنند. سهامداران حقیقی خیلی دقت کنند و بسیاری از مباحث را در تحلیل های خود قرار دهند یعنی اگر فردی یک اظهارنظری درباره بازار کرد، آن را به صورت خام نپذیرند بلکه آن را تحلیل کنند. اگر این روند جلو برود ما فکر می‌کنیم شرایط بهتری را برای بازار خواهیم داشت.

وزیر اقتصاد با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: خوشبختانه در سال گذشته ما به سمت بودجه بدون اتکا به نفت رفتیم و امیدواریم این روند برای سال ۱۴۰۰ تداوم یابد. نقش محوری را در این داستان مالیات خواهد داشت. باید سهم مالیات در بودجه بیشتر شود اما باید شرایط اقتصادی و تحریم‌ها را هم در نظر بگیریم که امیدواریم سال بعد تحریم نداشته باشیم.

دژپسند گفت: باید بتوانیم درآمدهای مالیاتی را به گونه‌ای اخذ کنیم که نقش محوری در بودجه داشته باشد، اما برای اظهار نظر قطعی درباره مالیات در لایحه بودجه، باید تا ۸ و ۹ آذر صبر کنیم.

وی با اشاره به رسوب کالا در گمرکات و تحلیل عده‌ای مبنی بر عمدی بودن این اتفاق توسط دولت، گفت: من خواهشم از همه فعالان و صاحب نظران این است که در اظهار نظرات خود رعایت انصاف را بکنند زیرا هر دستگاه تحلیلی که بخواهد منصفانه به موضوع نگاه کند، می‌بیند که دولت هیچ نفعی از این کار نمی‌برد. اگر کالا در گمرک بماند، هم وارد کننده اذیت می‌شود و هم ما بواسطه کاهش عرضه در بازار دچار مشکل می‌شویم.

وزیر اقتصاد گفت: خیلی از کالاهای وارداتی مواد اولیه و قطعات یدکی هستند بنابراین ما برای ترخیص آنها لحظه شماری می‌کنیم. اما کالاهایی که در بنادر یا پایانه‌ها هستند، آنها را به عنوان گمرکات تلقی می‌کنند درحالی که کالایی در گمرکات طبقه بندی می‌شود که برای ان اظهار گمرکی صورت گرفته باشد، یعنی بعد از اظهار گمرکی در صف ترخیص قرار می‌گیرند.

دژپسند تاکید کرد: البته برخی در بنادر و پایانه ها دنبال این هستند که مشکل تامین ارز یا مساله ثبت سفارششان را حل کنند که این بحث گمرک نیست بنابراین حتما دولت، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و گمرکات می‌خواهند که در اولین فرصت و با سرعت بالا نسبت به ترخیص کالاها در گمرکات اقدام کنند.

برچسب ها: بورس ، گمرک ، دژپسند
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: