bazarnews

کد خبر: ۷۹۹۴۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
در بیستمین نشست بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بیستمین نشست بازارنیوز به بررسی مبارزه با قاچاق در کشور و تاثیر آن بر اقتصاد پرداخت.
فداحسین مالکی
گروه بازرگانی بازارنیوز-بهزاد قبادی؛ فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در بیستمین نشست بازارنیوز پیرامون مسئله قاچاق اظهار کرد: یکی از مهمترین مقوله‌هایی که اثرات نامطلوبی بر اقتصاد کشور دارد، قاچاق است. رهبر انقلاب در سال‌های گذشته بار‌ها اهمیت برخورد با این پدیده را در فرمایشاتشان داشتند. به طوری که ما زمانی که قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به دستور ایشان در دستور کار قرار دادیم تا در مجلس مصوب کنیم، هر سه قوه درگیر آن بودند.

وی افزود: این پدیده فوق العاده مهم است، اما پدیده قاچاق تمام کننده و ضربه نهایی بر اقتصاد کشور نیست. اگر یک مجموعه در نظر بگیریم از مدیریت فرتوتی که در اقتصاد کشور هست تا قوانین پیچیده غیرقابل اجرا و ندانم‌کاری‌ها و موراد دیگر، یکی از این موارد قاچاق است که می‌تواند مهمترین هم باشد که اثرات نامطلوب در اقتصاد کشور گذاشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به وجود مافیا‌های قاچاق در داخل وزارتخانه‌های اقتصادی، اذعان داشت: هر وقت بحث قاچاق می‌شود، همه فکر می‌کنند یا در مرز کردستان یا سیستان و بلوچستان است در حالی که اینطور نیست. اصلا آنجا قاچاق نیست. اگر به طور واقعی ببینیم، قاچاق را باید در اطراف تهران دید، در وزارت خانه‌های اقتصادی دید، در جا‌هایی که می‌دانند اگر فلان کالا وارد کشور شود، چند واحد تولیدی و صنعتی را در کشور فلج می‌کند، اما وارد می‌کنند.

مالکی ادامه داد: محل دپوی بیش از ۷۰ درصد قاچاق کشور، انبار‌های تهران و اطراف تهران است. این چه ربطی به مرز سیستان و بلوجستان و کردستان دارد؟ آن‌هایی که در مرز‌ها اتفاق می‌افتد و ما مرتب برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کنیم، داد و ستد مرزی است. در سیستان یک بنده خدا دو عدد توپ پارچه وارد می‌کند یا در کردستان کولبر‌هایی که کالایی را وارد می‌کنند. با آن‌ها برخورد قهری می‌کنیم که کار درستی نیست.

وی افزود: یادمان است که رهبر انقلاب در صحبتی فرمودند که منظورشان از مبارزه با قاچاق، کولبر‌های کردستانی نیست، جای دیگری است. برخی از افراد را من می‌شناسم که خودشان تا خرخره در قاچاق فرو رفتند، بعد همه چیز را به مرز‌ها ربط می‌دهند. می‌خواهند نگاه مسئولین را به سمت مرز‌ها ببرند و بگویند هرچه آنجا هست، قاچاق است و برخورد کنید.


*دایره قاچاق فقط برای مرزنشینان تنگ شده

وی با ذکر مثالی از برخورد قهری با مرزنشینان به بهانه قاچاق انتقاد کرد و اظهار کرد: در زاهدان یک واحد دامی را بازدید کردم، به من گفتند که ما اگر داممان را به یک شهر دیگری ببریم، به بهانه قاچاق توقیف می‌شود. نماینده آبادان من را دعوت کرد که به آنجا بروم، می‌گفت اگر شما با کالایی چند قدم از خیابان عبور کنید، ایست می‌دهند و کالا را قاچاق قلمداد می‌کنند. آنقدر دایره قاچاق را از یک جهت تنگ کردند برای مرز نشینان، از طرفی دیگر انقدر باز کردند که می‌بینیم مافیای انواع کالا‌ها در کشور ما وجود دارد.
 
*ماجرای مافیای موز در روزهای ممنوعیت واردات

مالکی از اقدام مافیای موز در زمان ممنوعیت واردات این کالا سخن گفت و تصریح کرد: به من اطلاع دادند که چند کامیون موز و میوه‌های گرمسیری پشت مرز میرجاوه مانده است. من با بانک مرکزی تماس گرفتم که با کمک آن‌ها و وزارت صمت، مشکل این‌ها را حل کنم. به من گفتند که این‌ها اصلا نباید وارد کنند در حالی که مجوز ثبت سفارش داشتند. در همان روزها، مافیای موز و انبه در تهران واردات انجام دادند. آیا این مافیا، چند جوان بلوچ‌اند که در میرجاوه بودند؟

وی تاکید کرد: برخی از مسائل در هم گره می‌خورد تا باعث ضربه به اقتصاد کشور می‌شود. مدیریت بد و منافع طلب؛ فرقی هم نمی‌کند در این دولت یا دولت‌های دیگر، به اقتصاد کشور ضر به زده است.
 
مالکی از عملکرد اقتصادی دولت در ۷ ساله گذشته انتقاد کرد و در نشست بازارنیوز گفت: این دولت در روز‌های اول که آمدند، خیلی با دبدبه و کبکبه گفتند که اقتصاد کشور را نجات می‌دهند. همه می‌گفتند پشت آقای جهانگیری تیم کارگزار است که همه اقتصاد دانند. بعد از ۷ سال چه شد؟ اخیرا می‌بینیم که صحبت می‌کنند ضریه به اقتصاد کشور از ناحیه تحریم است. تحریم سخت است، قبول؛ اما سخت‌تر از تحریم، خود تحریمی است.


*واردات برنج آلوده توسط نعمت زاده 

مالکی در نشست بازارنیوز درباره تخلف نعمت زاده در واردات برنج‌های فاسد در زمان ریاست وی بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سخن گفت و توضیح داد: در زمانی که من رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودم، یکی از مسئولان رده بالای وزارت صنایع به من گفت که آقای نعمت زاده و دخترش ده‌ها تن برنج وارد گمرک کردند که همه فاسد است. همچنین چندین تن دارو هم دختر او وارد کرده که آن‌ها هم فاسد و تاریخ مصرف گذشته اند.

نعمت زاده وزیر صمت شد. اولین کاری که انجام داد، همه برنج‌های فاسد را آزاد کرد و به تعاونی‌های وزارت خانه‌ها داد. دارو‌ها را هم ترخیص کردند. الان به جمله رهبری می‌رسیم که با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد. ضرباتی که اینگونه افراد و نگرش‌ها بر اقتصاد وارد کردند، قابل قیاس با کولبری در استان مرزی نیست.
وی افزود: ما آن زمان به رئیس کل گمرک کشور گفتیم به هیچ عنوان حق ترخیص ندارید و همین طور هم شد و کالا ترخیص نشد. بعد از آن که دولت تغییر کرد، نعمت زاده وزیر صمت شد. اولین کاری که انجام داد، همه برنج‌های فاسد را آزاد کرد و به تعاونی‌های وزارت خانه‌ها داد. دارو‌ها را هم ترخیص کردند. الان به جمله رهبری می‌رسیم که با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد. ضرباتی که اینگونه افراد و نگرش‌ها بر اقتصاد وارد کردند، قابل قیاس با کولبری در استان مرزی نیست.

 
*سیستم بانکی فشل، سلطان سکه و شهرام جزایری را پرورش می‌دهد
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، ضمن درخواست از مراجع قضایی برای برخورد با سرشبکه‌های قاچاق و مافیا در کشور، در نشست بازارنیوز اظهار کرد: یک نفر را به عنوان سلطان سکه می‌گیرند و اعدام می‌کنند، برخورد درستی است، اما پشت قضیه چه کسانی هستند؟ آیا بانک مرکزی و فلان سیستم بانکی را بررسی کردیم؟ اگر می‌خواهید ارزیابی کنید فساد را باید در این جا‌ها ببینید.

وی افزود: راحت می‌توان با این‌ها برخورد کرد. برخی از این برخورد‌ها ساختاری است. سیستم بانکی باید شفاف شود. یک زمانی که شهرام جزایری را دستگیر کردیم، من معاون سازمان بازرسی کل کشور بودم. این آقا ۲۹ ساله بود. قوه مجریه، قوه مقننه و بخشی از قوه قضاییه را آلوده کرده بود. این آدم باهوشی بود که این کار‌ها را کرده بوده و‌ای کاش جهت پیدا می‌کرد به سمت کار‌های مثبت. چه چیز باعث شد که کار شهرام جزایری به این جا رسید؟

مالکی تاکید کرد: وقتی سیستم بانکی فشل و معیوب است، طبیعی است که یک نفر مثل شهرام جزایری این کار را می‌کند. آیا تا به حال اصلاح شده؟ ما در آن تشکیلات با خیلی از افراد برخورد کردیم که هیچ جایگاهی هم در کشور نداشتند. هیچ تجربه نداشتند. نعمت زاده تجربه داشت، ولی تا دلتان بخواهد ارز دولتی گرفتند. این‌ها اقتصاد را نابود می‌کنند.

فداحسین مالکی
 
 
*جایگاه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تضعیف شد

رئیس سابق ستاد قاچاق کالا و ارز درباره عملکرد ستاد پس از دوره ریاست خود، گفت: ستاد جایگاه بالایی داشت، اما با قدرت طلبی آقای رحمانی فضلی ستاد از جایگاه واقعی خود خارج شد. ستاد از لحاظ قانونی خیلی مقام بالا و فراقوه‌ای دارد، اما آقای رحمانی پیگیری کرد و از رئیس جمهور حکمی مبنی بر ریاست گرفت که قبح کار سازمان را شکست.

وی افزود: دوم اینکه ساختار ستاد اگر در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد، بسیار کارآمد است؛ مثل زمانی که من بر سر کار بودم یا افراد قبل از من که آقایان نقدی، الهام، قالیباف و خیلی از اقایان دیگرحضور داشتند. آن زمان اگر گزارش می‌شد که آمار قاچاق تا مرز ۲۵ میلیارد دلار است ما حرفی نداشتیم، اما اینکه عرض چند وقت کوتاه  به عدد ۱۲ میلیارد دلار برسد را ما قبول نداریم. چطور  است که ما در عرض ۴۰ سال نتوانستیم قاچاق را کاهش دهیم، یکدفعه ظرف ۶ ماه درست شود؟! در کل اگر ستاد به جایگاه واقعی خودش برگردد، سوپاپ اطمینان خوبی برای نظام است.

قانون در زمان ما مصوب شد و بعد از آن قرار شد آیین نامه اجرایی هم تدوین شود، اما معلوم نیست در دولت چه شده؛ مخصوصا با آدم‌هایی که الان در دولت هستند. اگر قانون اجرا می‌شد، کار ۱۲ هزار واحد تولیدی در کشور به تعطیل نمی‌کشید.
مالکی پیرامون وضعیت قانون مبارزه با قاچاق کالا ارز توضیح داد: دومین نکته این است که برای تصویب قانون هم زمان ما، هم زمان افراد سابق مثل آقای مرتضوی و الهام و... خیلی تلاش شد. قانون در زمان ما مصوب شد و بعد از آن قرار شد آیین نامه اجرایی هم تدوین شود، اما معلوم نیست در دولت چه شده؛ مخصوصا با آدم‌هایی که الان در دولت هستند. اگر قانون اجرا می‌شد، کار ۱۲ هزار واحد تولیدی در کشور به تعطیل نمی‌کشید.

*قاچاق رسمی از سوی نهادهای نظامی نداریم

مالکی در پاسخ به این که آیا قاچاق رسمی در کشور داریم؟ در نشست بازارنیوز گفت: این حرف‌های قاچاق رسمی را زیاد شنیدیم. دراصل اتفاقاتی در گمرک می‌افتاد، ولی بعدا سامانه‌هایی نصب شد که به صورت نظارت دقیق می‌کنند. در زمان‌های گذشته اگر یک نفر ۵۰۰ تن کالا وارد می‌کرد، فقط ۱۰۰ تن آن را بازرسی می‌کردند و بقیه بررسی نشده و بصورت قاچاق وارد می‌شد، اما بعدا در گمرکات رسمی، سامانه‌هایی نصب شد که کنترل را دقیق‌تر کرد.

وی افزود: اما اگر منظور نهاد‌ها هستند که باید گفت چنین چیزی نیست؛ البته حقشان است که بعضی اسکله‌ها در اختیار نیرو‌های مسلح باشد و استفاده ماموریتی کنند، ولی قاچاق خاصی در آنجا صورت نمی‌گیرد.

مالکی تاکید کرد: اگر شفافیت تراکنش‌ها وجود داشته باشد، قطعا از قاچاق جلوگیری شده و دست خیلی از افراد رو می‌بندد، اما آن چیزی که الان عنوان می‌شود، شیطنت و پاس دادن توپ به زمین مقابل و راحت کردن کار خودشان است. مجلس باید به سمت شفافیت در همه زمینه‌ها حرکت کند.

*تشکیل فراکسیون مرزنشین ها و مقابله با خودتحریمی

مالکی با اشاره به تشکیل فراکسیون «مرزنشینان» به ریاست وی، صریح کرد: اخیرا فراکسیون مرز نشینان در مجلس تشکیل شده و در دل آن می‌توان کمیته‌های مختلفی ایجاد کرد که به مسائلی مانند قاچاق ورود کنند. علت تشکیل فراکسیون این بود که ما جزو سه کشور در دنیا، بعد از چین و روسیه هستیم که بیشترین مرز مشترک با کشور‌ها داریم. ۱۶ استان ما با ۱۵ کشور مرز مشترک دارند که می‌توان از این فرصت استفاده کرد. ظرفیت بالایی برای دور زدن تحریم‌ها و شکستن خود تحریمی است که می‌تواند در سبد زندگی مردم تاثیرگذار باشد و این دلیل اصلی تشکیل این فراکسیون است.

فداحسین مالکی
 
*مناطق آزاد، حیاط خلوت سرمایه داران تهرانی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در پاسخ به سوالی مبنی بر عملکرد مناطق آزاد در کشور  در نشست بازارنیوز اظهار کرد: اغلب مناطق آزاد ما کار خدماتی می‌کنند و پاتوق و حیاط خلوت برای بسیاری از سرمایه داران تهرانی است. چابهار بعنوان یکی از مهمترین معبر‌های تجاری در سازمان ملل متحد ثبت شده، ولی الان وضعیت چابهار، آن چیزی که ما می‌خواهیم این نیست. این وضعیت خرمشهر و ابادان چیزی نیست که ما می‌خواهیم و ۹۰۰ متر با عراق فاصله داریم، اما به جایی نمی‌رسیم و باید از ظرفیت‌های بالای معابر مرزی استفاده کنیم.


*ضعف در دیپلماسی اقتصادی دولت

مالکی دیپلماسی اقتصادی در دولت فعلی را ضعیف دانست و تصریح کرد: ما در بحث دیپلماسی اقتصادی داریم نتوانستیم در این مخصوصا ۷ سال استفاده کنیم و یعنی توجه دولت به کشور‌های همسایه و کشور‌های منطقه نبوده است. ما متاسفانه با افغانستان مشکل داریم با وجود این که این کشور بازار خیلی خوبی دارد که از دست دادیم. در پاکستان طبق توافقات پیش نرفتیم. ترکیه از ما پیشی گرفته است؛ البته اخیرا معاونت اقتصادی در وزارت خارجه تشکیل شده و کار‌هایی صورت گرفته و ما هم دنبال آن هستیم.


*ضربه قاچاق به تولید داخل کشور

اگر به برنج شمال رسیدگی شود، کشور را اشباع می‌کند، ولی چرا بر سرش می‌زنند؟ چه کسانی هستند؟ مردم گیلان می‌زنند یا مردم مازندران؟ خیر؛ یک جریاناتی در وزارت خانه‌ها این کار‌ها را می‌کنند؛ حالا اسمش را دلال بگذارید یا مافیا.
مالکی از ضربه قاچاق به تولید داخل به عنوان یکی از مشکلات کشور یاد کرد و افزود: قاچاق نباید به تولید داخل و منافع ملی ما ضربه بزند، ولی الان اینطور شده و هر کاری به تولید ما ضربه بزند خیانت و بی ارزش کردن کالای داخل است. اگر به برنج شمال رسیدگی شود، کشور را اشباع می‌کند، ولی چرا بر سرش می‌زنند؟ چه کسانی هستند؟ مردم گیلان می‌زنند یا مردم مازندران؟ خیر؛ یک جریاناتی در وزارت خانه‌ها این کار‌ها را می‌کنند؛ حالا اسمش را دلال بگذارید یا مافیا.

وی افزود: این‌ها مردم را بدبخت کردند، چوبش را مردم استان‌های مرزی می‌خورند. سال‌های سال مردم مرزنشین با کشور‌های همسایه مراوده داشتند، ما چرا جلوگیری کنیم؟ قوانین متعددی داریم که هر کدام ناقض قانون دیگر است. این‌ها به اقتصاد کشور ضربه می‌زند و جلوی روان سازی تجارت را می‌گیرد.

مالکی با بیان این که در ۶ ماه آینده اتفاقات زیادی در کشور می‌افتد، اظهار کرد: سال‌های سال است که بحث اقتصاد مقاومتی مطرح است، الان که ۶ ماه به پایان دولت مانده رئیس جمهور و معاون اولش از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنند. شما تا الان چه کار می‌کردید؟ شما که اقتصاد مقاومتی را قبول ندارید، الان می‌خواهید توپ را پاس بدهید در زمین مجلس یا دستگاه‌های دیگر؟

*نمره دادن به دستگاه ها را قبول ندارم

رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در واکنش به نمره دادن به دستگاه‌های دخیل در مبارزه با قاچاق، در نشست بازارنیوز اظهار کرد: این بحث نمره دادن کار درستی نیست. تصمیمات غلطی که در حوزه اقتصادی گرفته می‌شود این ضربه سنگین می‌زند، باید به این‌ها نمره منفی بدهید. همین الان من شنیدم که معلوم نیست صحت داشته باشد می‌گویند وزارت اقتصاد پیشنهاد داده به سران سه قوه که واردات بیش از هزار قلم کالا را ممنوع کنند. وزارت اقتصاد حق ندارد این کار را بکند، اصلا جایگاهش در سران سه قوه نیست. اگر مواردی هست باید به مجلس بیاید و قانون شود.

وی افزود: خیلی از این کالا‌ها نباید ممنوع بشود این‌ها جزو داد و ستد‌های مرزی است. قرن‌ها این کار انجام می‌شده؛ مگر در خوزستان با کشور‌های عربی مراوده نداشتند؟ مگر در سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان مراوده نداشتیم؟ همه اینها داد و ستد مرزی بوده، الان چطور شده که باید جلوی آن‌ها را بگیریم؟ این کار درستی نیست و ضربه به اقتصاد کشور می زند.
 
*ضربه اقتصادی ممکن است با یک بخشنامه صورت بگیرد

آقای معاون اول، نزدیک‌ترین افرادشان در اتاق هستند و تصمیم می‌گیرند که  یک دفعه، شب تصمیم می‌گیرند دلار ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کنند که ظرف یک ماه، میلیارد‌ها دلار معلوم نیست کجا می‌رود؟ اینهاست که اقتصاد کشور را نابود کرده و امیدواریم که بیش از این مسئولان نظام ما شرمنده ملت بزرگ نشوند.
مالکی با تاکید بر این نکته که ضربه اقتصادی ممکن است با یک بخشنامه صورت بگیرد، در نشست بازارنیوز یادآور شد: چه شد که از روز اول، آقای جهانگیری دولت را برد در اتاق بازرگانی و هر روز صبحانه اعضای دولت با اعضای اتاق برگزار می‌شد و شان دولت را رعایت نمی‌کرد، الان آن افراد جواب دولت را نمی‌دهند. آقای معاون اول، نزدیک‌ترین افرادشان در اتاق هستند و تصمیم می‌گیرند که  یک دفعه، شب تصمیم می‌گیرند دلار ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کنند که ظرف یک ماه، میلیارد‌ها دلار معلوم نیست کجا می‌رود؟ اینهاست که اقتصاد کشور را نابود کرده و امیدواریم که بیش از این مسئولان نظام ما شرمنده ملت بزرگ نشوند.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: واقعا این مردم ما شرایط را تحمل می‌کند. شما بروید در استان‌های هم جوار و مرزی و بینید مردم چه می‌کشند؟ بعد همین‌هایی که یک شبه میلیاردر شدند، هزار و یک انگ هم می‌زنند. یک شبه طومار مملکت را می‌پیچند و دو شبه سر از فلان کشور درمی آورند. باید نظام با این‌ها برخورد کند. تغییر ساختار‌ها مهم‌ترین آنهاست چه در حوزه‌های اقتصادی و چه در بانک‌ها و چه در گمرکات این تغییر ساختار بوجود بیاید و شفافیت حاکم شود و بعد راحت می‌توانیم سره را از ناسره تشخیص دهیم.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: