bazarnews

کد خبر: ۷۹۹۵۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
به گفته دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، شرط اینکه در آینده موبایل ارزان شود این است که هم زمان با روند کاهش قیمت دلار، تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی افزایش یابد، فرآیند ثبت سفارش هم تسریع و محدودیت سقف و سابقه شرکت های واردکننده هم برداشته شود.

امیر اسحاقی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت فعلی بازار موبایل، اظهار کرد: با توجه به اینکه تقاضای فصلی کاهش پیدا کرده، بازار دچار رکود یا تعادل نسبی شده و از نظر قیمتی هم وضعیت تقریبا متناسب است. ما در بازار موبایل شاهد آرامشیم اما در بازار تبلت با توجه به اینکه هنوز تقاضا ادامه دارد و عموم بیش از ۸۰ درصد از تبلت مورد نیاز کشور به صورت غیررسمی و از طریق قاچاق وارد می شود و طرح رجیستری هم برایش اجباری نیست، وضعیت هنوز به ثبات و آرامش نرسیده است.
وی با بیان اینکه نوسان قیمت دلار و نرخ ارز در قیمت بسیاری از کالاها، خصوصا کالاهای حوزه تکنولوژی که سریع به فروش می رسند، بسیار مولفه حساسی است، افزود: این نوسانات قاعدتا در چرخه ای بین دو هفته تا یک ماه بعد از تغییرات ارز، در سطح کلان عمده فروشی و بازار روز که کالاها به روز جابه جا شود، اثر می گذارد. اما در حوزه بازرگانی با توجه به اینکه فرآیند ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز و واردات یک فرآیند حداقل ۶۰ روزه و حداکثر ۱۰۰ روزه شده، قطعا تخصیص ارز کالایی که الان در بازار وجود دارد، در ماه های گذشته صورت گفته و خریدش با نرخ های قبلی است.
دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ادامه داد: از آنجایی که در حوزه موبایل، قیمت تمام شده بر اساس نرخ ارز نیمایی حاصل از صادرات محاسبه می شود که صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه می کنند، ما شاهد نوسان آن چنانی در قیمت های این سامانه نبوده ایم. قاعدتا اثر ثباتی که در بازار ارز اتفاق افتاده و کاهشی که شاهد بودیم، باید در بازار یک ماه تا یک ماه نیم آینده خود را نشان دهد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: