bazarnews

کد خبر: ۷۹۹۷۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
رمزارز‌ها و تنظیم مقررات و ملاحظات قانون گذاری در این حوزه در سال‌های اخیر یکی از موضوعات پر چالش در تمام کشور‌های جهان بوده است و ایران هم از این جریان مستثنی نیست. طبیعتا برای درک بهتر وضعیت فعلی تنظیم گری بایستی موضوعات استفاده، استخراج، صرافی، عرضه سکه و ... برای رمزارز‌ها تفکیک شود.

گروه بازاردیجیتال بازارنیوز: رضا مؤیدی؛ در حال حاضر برای مبحث استفاده از رمزارز‌ها از جمله بیت کوین در ایران جرم انگاری انجام نشده است و استخراج رمزارز‌ها با اخذ مجوز از وزارت صمت قانونی می‌باشد. با این وجود ماینینگ خانگی مجاز نبوده و در این خصوص دادستانی حکم ورود به منازل نیز صادر کرده است. در همین راستا گفتنی است از آن جایی که در خصوص خرید و فروش و نگهداری ارز‌های دیجیتال هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است، جرم نمی‌باشد، اما امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه با رویه پیگیری مشابه سایر جرائم کیفری و پرونده‌های حقوقی وجود دارد.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص رمزارز‌ها در تیر ۱۳۹۸، با استناد به قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزار‌های پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده است، این بانک ضمن تاکید مجدد به فعالان حوزه پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۹ شورای عالی مبارزه با پولشویی در خصوص رمزارز‌ها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارز‌ها اعلام کرد که تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک از نظر این بانک، غیر مجاز محسوب می‌شود.
آخرین وضعیت قانونی رمزارز‌ها در کشور
همچنین بر اساس اصلاحیه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ هیات وزیران به موجب تبصره الحاقی به بند ۱ آیین نامه فرایند استخراج فراورده‌های پردازشی رمزنگاری شده مصوب مرداد ۹۸، رمزارز‌های استخراج شده بر اساس مجوز‌های صادره این تصویب نامه صرفا برای تامین ارز واردات کشور و بر اساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، قابل مبادله خواهند بود. علاوه بر این، استخراج کنندگان باید رمزارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم و بدون واسطه به کانال‌های معرفی شده بانک مرکزی عرضه نمایند.

در خصوص ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی‌ها و موسسات مالی، در الزامات عمومی صرافی‌ها که به موجب الزامات و ضوابط فعالیت در حوزه رمزارز‌ها در کشور که در سال ۱۳۹۷ از سوی بانک مرکزی ابلاغ گردید، صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از احراز شرایطی که توسط بانک مرکزی اعلام می‌گردد، مجاز به ارائه خدمات صرافی رمزارزی می‌باشند.
آخرین وضعیت قانونی رمزارز‌ها در کشور
از منظر فقهی و شرعی نیز اغلب مراجع تولید، خرید و فروش ارز‌های دیجیتال از جمله بیت کوین را به خودی خود حرام نمی‌دانند، ولی با توجه به ابهامات و مفاسد احتمالی در این نوع ارزها، ورود به این معاملات را دارای اشکال دانسته و حداقل لازم دانسته اند که در این موضوع بر حسب قوانین عمل شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: