bazarnews

کد خبر: ۸۰۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
برخی کارشناسان حوزه مسکن، آمار کاهشی ارائه شده در خصوص کاهش قیمت مسکن را در هفته های اخیر، غیرواقعی و صرفاً نوسانی هیجانی در واکنش به کاهش نسبی نرخ ارز و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توصیف می کنند و بر همین اساس، ورود به فاز رکود تورمی را از همین نقطه، محتمل می دانند.

کاهش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران طی هفته های اخیر و مشخصاً افت یک تا ۱۱ درصدی قیمت ها در هفته ابتدایی آذر ماه در مقایسه با هفته پایانی آبان، با استناد به مشاهدات میدانی و همچنین آمار ارائه شده در فضای مجازی، از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم تأیید می شود اما برخی تحلیل های کارشناسان بر این اصل استوار است که مؤلفه های تاثیرگذار در قیمت نهایی مسکن کاهش قیمت نداشته و در اقتصاد کلان هم بهبودی قابل ذکر، رخ نداده لذا آن چه امروز تحت عنوان کاهش قیمت مسکن مطرح می شود، در سال های گذشته نیز به صورت مقطعی رخ داده و می تواند آبستن رکودی تورمی برای حوزه مسکن باشد؛ رکودی که در آن نه خریدار واقعی، توان خرید دارد و نه سازنده و عرضه کننده، امکان فعالیّت مولّد پیدا خواهد کرد.
کاهش ۳۴ درصدی قراردادها در ۸ ماه
رئیس اتحادیه مشاوران املاک به قدس آنلاین می گوید: در تهران و از ابتدای فروردین ۹۹ تا ۴ آذر ماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تعداد کل قراردادهای منعقده ( اجاره، خرید و فروش) ۳۴ درصد، مبایعه نامه ها (خرید و فروش) ۶۰ درصد کاهش داشته است و آمار معاملات نسبت به ماه قبل هم ۲۰ درصد کاهش داشته است.
مصطفی قلی خسروی، کرونا را اوین عامل اثرگذار در کاهش تعداد معاملات می داند و ادامه می دهد: با این روند کاهشی قیمت، خریداران به انتظار کاهش بیشتر، از خرید دست کشیده اند و تعداد فایل های عرضه شده به بنگاه ها افزایش چشمگیری یافته است. بر همین اساس انتظار می رود کاهش قیمت ها ادامه دار باشد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: