bazarnews

کد خبر: ۸۰۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
واحد اطلاعات اکونومیست در تحلیلی با اشاره به تهیه شدن لایحه بودجه سال ١٤٠٠ نوشت: احتمال افزایش درآمد‌های نفتی ایران در سال آینده در صورت بازگشت دولت بایدن به برجام و رفع تحریم‌ها وجود دارد، اما باید توجه کرد که رشد درآمد‌های نفتی ایران احتمالا طولانی و تدریجی خواهد بود.

گروه بین الملل بازارنیوز: اکونومیست در بخش دیگری از تحلیل خود با اشاره به شیوع کرونا در ایران نوشت: با توجه به حمایت های مالی دولت از بخش های مختلف اقتصادی این کشور، میزان کسری بودجه امسال و سال آینده احتمالا بیشتر از پیش  بینی قبلی خواهد بود. ایران یکی از اصلی ترین کانون های درگیر با کرونا محسوب می شود و شیوع کرونا بازار نفت را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. بهای این محصول در بازارهای جهانی به یکی از پایین ترین سطوح چند سال اخیر رسیده است.

به نوشته اکونومیست، تاکنون جزییات کمی از لایحه بودجه سال آینده ایران منتشر شده است اما طبق گفته برخی از مقامات سازمان برنامه و بودجه، قیمت پیش بینی شده برای نفت ۴۰ دلار و میزان صادرات روزانه نفت حدود ۶۵۰ هزار بشکه در نظر گرفته شده است. حسن روحانی- رییس جمهور ایران در یکی از نشست های اعضای کابینه گفته است کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، خصوصی سازی بیشتر و تلاش برای کاهش فقر از جمله اهداف در نظر گرفته شده در لایحه بودجه استبه نوشته واحد اطلاعات اکونومیست، با توجه به احیای اقتصاد چین و احتمال از سرگیری مذاکرات ایران و آمریکا، صادرات نفت ایران احتمالا در سال آینده بیشتر خواهد شد اما این مساله تدریجی خواهد بود؛ چرا که تحریم ها احتمالا به صورت تدریجی و مرحله ای لغو خواهند شد. با توجه به ترکیب فعلی مجلس تصویب بودجه دشوارتر از سال های قبل خواهد بود و دولت باید در حالی بودجه را نهایی کند که چشم انداز مشخصی از شرایط آتی وجود ندارد.

/ساعت 24 

 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: