bazarnews

کد خبر: ۸۰۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
چهار بانک در مهلت تعیین شده سفارش های فروش اوراق بدهی دولتی از طریق ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش ۶۱.۹ هزار میلیارد ریال را به بانک مرکزی ارسال کردند.

پیرو اطلاعیه روز یک شنبه ۹ آذر ماه ۱۳۹۹ مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز ، چهار بانک در مهلت تعیین شده سفارش های فروش اوراق بدهی دولتی از طریق ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش ۶۱.۹ هزار میلیارد ریال را از طریق سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.
با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با سررسید ۱۴ روزه بود. در مجموع، بانک مرکزی با تزریق ۴۷.۴ هزار میلیارد ریال نقدینگی با حداقل نرخ ۱۹.۵ درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۳۷.۷ هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار شنبه ۱۲ آذرماه انجام شد.
همچنین، در هفته جاری یک بانک در دو نوبت از اعتبارگیری قاعده مند به ارزش ۱.۲ هزار میلیارد ریال استفاده کرد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روز های شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: