bazarnews

کد خبر: ۸۰۵۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۰
در اولین روز هفته، دلار از مرز ۲۶ هزار تومانی دورتر شد و سکه امامی از کانال ۱۲ میلیون تومانی پایین آمد. روز شنبه، معامله گران بزرگ سکه تمایلی به خرید نداشتند و با افزایش تدریجی فروش ها قیمت به محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی رسید.

این قیمت ۲۰۰ هزار تومان کمتر از روز پنج شنبه بود و موجب شد که انتظارات افزایشی در بازار حداقل کمی کاهش پیدا کنند. بخشی از دلیل افت سکه، کاهش ۲۵۰ تومانی دلار و قرار گرفتن روی عدد ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود.
با وجود کاهش قیمت ها، شاید مهم ترین اتفاق روز شنبه افزایش میزان ریسک در بازار دلار و مخصوصا سکه بود. به گفته فعالان، دیروز بازیگران بازار سکه تمایلی نداشتند که این فلز گرانبها را بالای ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بخرند. در کنار این، در حجم خرد حاضر نبودند که زیر مرز ۱۲ میلیون تومان اقدام به فروش کنند. در واقع، روز شنبه اختلاف نرخ خرید و فروش در بازار سکه به بالای ۵۰۰ هزار تومان رفته بود که این مساله حکایت از افزایش ریسک معاملاتی در این بازار داشت. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، معامله گران از یکسو احساس می کنند که ممکن است قیمت سکه افت بیشتری را تجربه کند، ولی از آن سو حاضر نیستند که به این دلیل، بی گدار به آب بزنند و سکه های خود را با قیمت های پایین تر به فروش برسانند. آنها برای اینکه ریسک خرید را برای خود به میزان زیادی پایین بیاورند، ترجیح می دادند که نرخ خرید را با فاصله زیادی نسبت به نرخ فروش تنظیم کنند. این اتفاق در حالی رخ داد که در اوایل هفته گذشته تقریبا نرخ خرید و فروش سکه به هم نزدیک شده و بازار در شرایط متعادل تری قرار گرفته بود. در واقع در ابتدای هفته قبل، اختلاف نرخ خرید و فروش به حدود ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود. به گفته فعالان، هر زمان فاصله قیمت خرید و فروش در بازار زیاد می شود، نشان می دهد که معامله گران نسبت به روند آینده قیمت مطمئن نیستند و به همین دلیل، در خرید و فروش های خود احتیاط می کنند.

برچسب ها: سکه ، طلا ، قیمت طلا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: