bazarnews

کد خبر: ۸۰۶۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
بنابر آمار منتشره، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع طی هشت ماه امسال حدود ۵۶۷ هزار دستگاه تولید داشته اند که بنابر آماری که سه خودروساز بزرگ کشور به بورس ارائه داده اند، میزان کل فروش آنها در هشت ماه امسال و نسبت به رقم تولید، بیش از ۱۵۲ هزار دستگاه کمتر بوده است.

آمارهای رسمی از تولید و فروش خودرو توسط خودروسازها نشان می دهد طی هشت ماه اول سال جاری ۱۵۲ هزار خودروی تولید شده، در پارکینگ کارخانه ها متوقف مانده است. هرچند گفته می شود عواملی همچون نبود قطعه مانع عرضه خودروهای تولیدی به بازار مصرف شده است، اما ریشه سبقت تولید از فروش (انباشت خودرو در پارکینگ تولید) به سیاست ضدتولید «قیمت دستوری» مربوط می شود. خودروسازها از یکسو متحمل تورم هستند و از سوی دیگر اجازه فروش با «قیمت بازار» برای پوشش هزینه ها را ندارند.
بررسی اطلاعات ارائه شده از سوی سه خودروساز بزرگ کشور به بورس، نشان می دهد فروش آنها در هشت ماه امسال کمتر از میزان تولیدشان بوده و به نظر می رسد این موضوع با دپوی خودروها در ارتباط است.
بنابر آمار منتشره، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع طی هشت ماه امسال حدود ۵۶۷ هزار دستگاه تولید داشته اند، حال آنکه جمع کل فروش شان حدودا ۴۱۵ هزار دستگاه بوده است. با این حساب، غول های جاده مخصوص تا پایان آبان امسال، به طور حدودی ۱۵۲ هزار دستگاه کمتر از میزان تولید خود فروخته اند. این تفاوت آماری میان تولید و فروش خودروهای داخلی در حالی است که گفته می شود ده ها هزار دستگاه محصول در پارکینگ های خودروسازان دپو شده اند و روایات مختلفی در مورد آنها وجود دارد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: