bazarnews

کد خبر: ۸۰۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
یک مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه رشد اقتصادی در بخش نفت مثبت شده و به زودی آمار آن اعلام خواهد شد، گفت: در بخش رشد صنعتی نیز علیرغم تنگناهای ارزی، رشد برخی از بخش ها دو رقمی است.

رئیس کل بانک مرکزی از مثبت شدن دوباره رشد نفتی اقتصاد ایران خبر داده و اعلام کرده که رشد اقتصادی از ماه جاری مثبت خواهد شد. به گفته عبدالناصر همتی، روند رو به رشد در اقتصاد ایران آغاز شده و کارگاه های صنعتی و مجموعه های تولیدی راه خود را پیدا کرده اند. این سخنان او به این معنا است که برای اولین بار بعد از سال ۹۷، تولید فصلی بخش نفت و گاز کشور بیشتر شده است و به تبع آن، قطعاً درآمدهای نفتی کشور نیز بیشتر خواهد شد.
یک مقام مسئول در بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به رغم تنگنای ارزی، نرخ رشد برخی بخش ها قابل توجه و دو رقمی است، گفت: این امر نشانگر آن است که علیرغم کاهش درآمدهای ارزی کشور، سیاست جایگزینی واردات به خوبی اجرایی شده و بسیاری از تولیدکنندگان داخلی توانسته اند به دلیل جلوگیری از واردات کالاهای مشابه، تولیدات خود را جایگزین واردات کنند.
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، افزود: بالا رفتن تولید در بخش نفت و گاز از یک سو و بالا رفتن میزان تولید بخش های مختلف اقتصادی از جمله صنعت و معدن از سوی دیگر، هر کدام اثر متفاوتی را بر رشد اقتصاد ایران به جا می گذارند؛ این در حالی است که طی مدتی که اثر نرخ ارز و کاهش منابع ارزی اتفاق افتاده، در بخش هایی از اقتصاد ایران کار به خوبی پیش رفته که نمونه آن برخی تولیدات منتخب صنعتی و معدنی از جمله فلزات و لوازم خانگی است که رشد خوبی را تجربه کرده اند؛ پس رشد بخش صنعت بر کل رشد اقتصادی که به زودی جزئیات آن اعلام می شود، اثر مثبتی خواهد داشت.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: