bazarnews

کد خبر: ۸۰۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
سید رضا سلامی، کارشناس اقتصادی ضمن بررسی تحقق درآمد‌های پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آینده، گفت: با توجه به احتمال کم تحقق درآمد‌های پیش بینی شده در لایحه بودجه پیش بینی می‌شود که بودجه سال ۱۴۰۰ کسری حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان داشته باشد البته در صورت تداوم روند فعلی اقتصاد کشور، این رقم افزایش می‌یابد.

سید رضا سلامی، کارشناس اقتصادی درباره لایحه بودجه سال آینده اظهار کرد: دولت و مجلس تصور کردند که سال آینده تحریم نخواهیم داشت و درآمد صادرات نفت هم مانند درآمد حاصل از صادرات سایر کالاها به کشور بازمی گردد و کارخانه ها را نیز به علت نبود مواد اولیه و کالاهای اساسی فعال تر می شوند. اگر تحریم ها برداشته شود ممکن است که 2.3 میلیون بشکه نفت را بتوانیم به فروش برسانیم که این جمله اگر و اماهای زیادی دارد.  
وی درباره درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه نیز گفت: با توجه به رکودی که در اقتصاد کشور موجود است، این میزان درآمدهای مالیاتی (247 هزار میلیارد تومان) تحقق نمی یابد اما در یکی - دو سال اخیر سازمان امور مالیاتی از طریق بررسی تراکنش های بانکی درآمدهایی که فرار مالیاتی داشته اند را وصول کرده است. در بودجه امسال درآمدهای مالیاتی تنها درآمدی بود که محقق شد. 
این کارشناس اقتصادی در ادامه در خصوص فروش دارایی های مالی نیز توضیح داد: تحقق رقمی که در لایحه بودجه سال آینده به این موضوع اختصاص داده شده است، مقداری غیر ممکن به نظر می رسد، زیرا دولت از طریق بازار سرمایه نمی تواند این میزان سهام بفروشد و اوراق منتشر کند. همچنین، شرایط تحریم بر تحقق این درآمد دولت هم تاثیر می گذارد. 
سلامی در پایان تاکید کرد: با توجه به شرایط تحقق درآمدهای پیش بینی شده در لایحه بودجه 1400، پیش بینی می شود که حداقل حدود 200 هزار میلیارد تومان بودجه سال آینده با کسری مواجه شود و اگر روند فعلی اقتصاد کشور در سال آینده هم تداوم پیدا کند، این رقم بیشتر نیز خواهد شد. 

برچسب ها: بودجه ، تحریم ، صادرات نفت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: