bazarnews

کد خبر: ۸۰۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
وزیر امور خارجه ایران گفت: آمریکا موظف به بازگشت برجام است و اینکه عضو برجام شود باید برای کسب شرایط عضویت تلاش کند و ما هم آمادگی داریم آمریکا به برجام باز گردد اما واشنگتن باید با اجرای تعهدات خود امتیاز بازگشت به برجام را بدست آورد.

«محمد جواد ظریف» به تازگی با حضور در برنامه اینترنتی "عصر حیرت"در گفت وگو با موسسه فرهنگی آرمان مدیا که از کانال یوتیوپی آن پخش شد، اظهار داشت: در فصل هفتم منشور ملل امریکایی ها به دنبال این بودند که ایران را به عنوان نقض و تهدید کننده صلح و متجاوز معرفی کنند تا بتوانند اقدامات تنبیهی را علیه ایران عملیاتی کنند.
 وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه امریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی سه بار تلاش کرد ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت بین المللی معرفی و در قالب فصل هفتم منشور ملل قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تصویب کند اما موفق نشد،تاکید کرد: آمریکایی ها تاکنون نتوانسته اند ایران را در شورای امنیت سازمان ملل محکوم کنند و یا قطع نامه هایی را علیه ایران در این شورا به تصویب برسانند.
ظریف اظهار داشت: در دوره اول برجام اجماع امنیتی جهانی علیه ایران شکست خورد و علت اصلی نگرانی صهیونیست ها و آمریکایی ها در بر جام از بین رفتن این اجماع جهانی بود، زیرا آنها برای امنیت سازی ایران تلاش زیادی انجام داده بودند ولی موفق نشده بوند.
وی گفت: علت نگرانی صهیونیست ها و آمریکایی ها از امضای برجام این بود که برجام تهدید امنیتی ایران را از بین برد و شش قطع نامه شورای امنیت نیز بدون اینکه علیه ایران اجرا شود از بین رفت.
وزیر امور خارجه ایران افزود: برجام یک توافق حقوقی بین شش کشور که اختیار از شورای امنیت داشتند، بود و ۱۰۴ صفحه سند برجام آنقدر قوی تدوین شده بود که چهار سال ترامپ نتوانست ایران را در سازمان ملل و یا شورای امنیت محکوم کند.

برچسب ها: ظریف ، برجام ، آمریکا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: