bazarnews

کد خبر: ۸۰۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
تاجگردون رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در گفتگوی زنده اینستاگرامی خود با سیدمحمدمهدی صدرالساداتی از فعالان اینستاگرام، نسبت به اظهارات محسن زنگنه پیرامون بودجه شرکت ملی نفت، واکنش نشان داد.
گروه اقتصاد کلان بازارنیوز-یاسین بستوانچی؛ غلامرضا تاجگردون رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگوی زنده اینستاگرامی خود با سید محمد مهدی صدر الساداتی اظهار داشت: از سال گذشته قانونی را گذراندیم که یک ماه قبل از ارسال بودجه به مجلس، بودجه شرکت‌ها می‌بایست به دیوان محاسبات برسد. پس از دیوان محاسبات، جهت بررسی به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده می‌شود. آن فرد می‌گوید «من نمی‌دانم بودجه شرکت نفت چقدر است.» او نمی‌داند، ولی من می‌دانم و برای شما توضیح خواهم داد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت باید تولید شود که ضرب آن در قیمت جهانی و قیمت دلار، درآمد نفتی ما را نشان خواهد داد. مطابق قانون، ۱۴.۵ درصد این درآمد متعلق به شرکت نفت و مابقی آن برای خزانه و صندوق توسعه ملی است. این تمام بودجه شرکت نفت است. حالا اگر این فرد بخواهد از حقوق کارمندان شرکت ملی نفت باخبر شود، باید آن ۱۴.۵ درصد را بررسی کند.  

تاجگردون تاکید کرد: این که ایشان می‌گوید من این موضوع را نمی‌فهمم، پس بهتر است برود و درباره آن مطالعه کند. در حقیقت ضعف مجلس این است که بودجه کارمندان یک وزارت خانه مثل آموزش و پرورش را بررسی می‌کند، ولی در خصوص شرکت ملی نفت این بررسی صورت نمی‌گیرد. این ضعف کمیسیون‌های تخصصی است و به همین خاطر است که سال گذشته اصلاح آئین نامه به منظور بررسی این موضوع توسط دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس را کلید زدیم.
 
گفتنی است در مهرماه سال جاری، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس، در هفدهمین نشست اقتصادی بازارنیوز، پیرامون شفافیت و اصلاح ساختار بودجه و معضلاتی که در این حوزه وجود دارد، مطالبی را بیان کرد.
 
او در بخشی از اظهاراتش ضمن اشاره به بودجه شرکت‌های دولتی، گفت: ۹۰۰ هزار میلیارد بودجه شرکت نفت است. هیچ کس در این کشور به شما نخواهد گفت درآمد شرکت ملی نفت چه قدر است. ما ۳ ماه است در مجلس داریم سوال می‌کنیم. وزیر نفت آمده در صحن سوال کردیم، جواب نگرفتیم. تا الان نفهمیدیم درآمد شرکت ملی نفت چه قدر است. آخرین جمله‌ای که گفتند این بود که این‌ها اسناد طبقه بندی است و ما فقط به دو یا سه نفر در کشور می‌گوییم و من حاضرم سوگند بخورم که همان دو یا سه نفر هم نمی‌دانند دقیقا شرکت ملی نفت چه قدر درآمد دارد.
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: