bazarnews

کد خبر: ۸۰۹۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر بر روی تراکنش های ریالی و قاچاق کالا و ارز، نظارت سختگیرانه تری اعمال شود، سوداگری افراطی حذف و عمق بازار آزاد ارز کم تر خواهد شد.

وحید شقاقی شهری در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان این که انتظارات تورمی ایجاد شده در کشور کاهش یافته است، گفت: شوک وارد شده به بازار ارز، مسیر دلار را به کلی تغییر داد و وارد مدار نزولی کرد. البته که هنوز اتفاق تأثیرگذاری مانند آزادسازی منابع ارزی مسدود شده در اقتصاد رخ نداده اما فضای حاکم بر اقتصاد ایران نشان می دهد، نرخ ارز ظرفیت کاهش با سرعت بیشتر را دارد.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بر اساس بررسی های صورت گرفته، در شرایط فعلی نرخ واقعی دلار باید در محدوده ۲۰ هزار تومان باشد. این حباب ۱۰ هزار تومانی ایجاد شده ناشی از یک بار روانی بود که این حباب شروع به تخلیه شدن کرد و موجب شد تا ریسک خرید دلار افزایش پیدا کند.
وی افزود: افزایش ریسک ها، مقاومت محکمی را در کانال ۲۶ هزار تومان برای نرخ دلار ایجاد کرده و هر لحظه ممکن است بانک مرکزی منابع در اختیار خود را وارد بازار کند و نرخ مجدداً وارد سراشیبی تندی شود. اما به نظر می رسد بانک مرکزی تا زمان آزادسازی منابع مسدود شده، روش مداخله نسبی را برای مدیریت بازار اعمال کند.
شقاقی شهری با اشاره به لزوم نظارت و کنترل بازارهای معاملات فردایی و شبانه گفت: در کشوری که تقریباً معادل نیمی از واردات رسمی آن یعنی بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار، قاچاق کالا رخ می دهد، بازار آزاد معاملات ارز عمق و نقش قابل توجهی دارد. بنابراین اولین گام برای کاهش دلالی و سوداگری در بازار ارز، تمرکز بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: