bazarnews

کد خبر: ۸۰۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
برررسی میزان تسهیلات و سپرده های بانکی در شش ماهه اول سال جاری بیانگر این است که بانک ها در شهریور ماه بیشترین میزان سپرده و تسهیلات را داشته اند که به تربیت معادل ۸۶.۶ و ۸۶ درصد افزایش یافته است.

سپرده ها و تسهیلات بانکی از انواع خدمات مهم شبکه بانکی و مورد علاقه تمام اقشار جامعه هستند و سپرده های بانکی موتور تولید وام و تسهیلات بانکی است؛ به عبارت دیگر، هر چه بر میزان سپرده های بانکی افزوده شود به همان میزان بر قدرت تسهیلات دهی شبکه بانکی کشور هم افزوده می شود.
در این راستا، افزایش نرخ سود سپرده های بانکی عاملی خوانده می شود که مشتریان را به سپرده گذاری در بانک ها تشویق و ترغیب می کند اما آخرین اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود سپرده های بانکی حاکی از آن است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برنامه ای برای افزایش سود سپرده های بانکی ندارند و از روش های دیگری برای کنترل نقدینگی و تورم استفاده می کنند.
بنابراین، طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار درباره وضعیت نرخ سود بانکی، در حال حاضر نرخ سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی ۱۰ درصد، نرخ سود سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه ۱۲ درصد، نرخ سود سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه ۱۴ درصد، نرخ سود سپرده سرمایه گذاری با سررسید یک سال ۱۶ درصد و نرخ سپرده سرمایه گذاری با سررسید دو سال ۱۸ درصد است.


فروردین ماه دارای کمترین میزان تسهیلات و سپرده ها
در این بین، نگاهی به آمارهای بانک مرکزی از اوضاع مانده سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و مؤسسات اعتباری بیانگر آن است که میزان سپرده ها در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب ۲۷۷۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان، ۲۸۵۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد و حدود ۲۹۰۰ میلیارد تومان بوده است که در سه ماهه اول سال، خرداد و فروردین به ترتیب بیشترین و کمترین میزان سپرده های بانکی را به خود اختصاص داده اند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: