bazarnews

کد خبر: ۸۰۹۵۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
بررسی روند شاخص کل و ارزش معاملات خرد در ۹ ماه اخیر بورس تهران با روند صعودی که در ۲۲ روز کاری گذشته در پیش گرفته است، حالا حدود ۲۶ درصد از کف ۲۰ آبان فاصله گرفته است.

بررسی روند شاخص کل و ارزش معاملات خرد در ۹ ماه اخیر
بورس تهران با روند صعودی که در ۲۲ روز کاری گذشته در پیش گرفته است، حالا حدود ۲۶ درصد از کف ۲۰ آبان فاصله گرفته است. در این میان نگاهی به عملکرد دماسنج سهام در سال ۹۹ نشان از شکل گیری موج سوم صعودی در این سال دارد. اما آیا این موج صعودی پایدار می ماند؟ چه عواملی می تواند ضامن رونق مجدد بورس در این محدوده شود؟ آیا سوخت لازم برای تداوم حرکت دماسنج تالار شیشه ای در موج سوم صعودی وجود دارد؟ در حال حاضر به نظر می رسد ۶ عامل رشد ارزش دادوستد سهام، بازگشت سهامداران حقیقی، ثبات نرخ دلار، محرک های کلان اقتصادی، کاهش ریسک های سیستماتیک و بوی بهبود از بازارهای جهانی می تواند تضمین کننده رونق پایدار بورس باشد. با این حال رکود تقاضا در بورس کالا و برخورد شاخص به مقاومت های تکنیکالی می تواند در کوتاه مدت مانعی در مسیر رشد نماگرهای سهام باشد.
دو موج مثبت در کمتر از ۱۰۰ روز
در اقتصاددان  به نقل از دنیای اقتصاد می خوانیم ، بورس تهران از ابتدای سال ۹۹ تا میانه تابستان دو موج پرشتاب صعودی را ثبت کرد. اولین موج از ابتدای سال آغاز شد و تا ۲۲ اردیبهشت ادامه یافت. در این مدت ۳۳ روزه، شاخص کل صعود بیش از ۱۰۴ درصدی را ثبت کرد و توانست سوپرکانال یک میلیون واحدی را نیز فتح کند. پس از آن اما این نماگر برای ۹ روز کاری رفتاری سینوسی در پیش گرفت و حول مدار یک میلیون نوسان کرد. در این مدت شاهد اصلاح ۶/ ۱۱ درصدی شاخص کل بورس تهران بودیم. درست پس از رسیدن این نماگر به محدوده ۹۲۶ هزار واحدی، موج دوم صعودی آغاز شد و این بار پرشتاب تر به حرکت در این مسیر ادامه داد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: