bazarnews

کد خبر: ۸۱۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
یک مقام مسئول با انتقاد از ثابت ماندن نرخ مصوب تخم مرغ به رغم افزایش نرخ نهاده‌های دامی دولتی، اظهار کرد: دولت نرخ مصوب نهاده‌های دامی مهم در تولید را 20 درصد افزایش داده است، اما حاضر به افزایش نرخ مصوب محصول نهایی نیست.

گروه کشت‌وصنعت بازارنیوز: ناصر نبی‌پور، سخنگوی اتحادیه سراسری مرغداران میهن با اشاره به روند افزایشی هزینه تولید محصولات دامی در کشور، اظهار کرد: افزایش قیمت محصول نهایی به نسبت افزایش نرخ مواد اولیه امری طبیعی است، اما دولت در برابر آن مقاومت می‌کند.

وی ادامه داد: دولت نرخ مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ را 12 هزار تومان تعیین کرده است در حالی که قیمت تمام شده آن با توجه به هزینه تولید به حدود 17 هزار و 300 تا 17 هزار و 400 تومان رسیده است.

به گفته نبی پور؛ با نرخ‌های مصوب جدید نهاده‌های دامی، حتی اگر دولت 100 درصد نهاده‌های دامی را برای مرغداران مهیا کند قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مرغدار 15 هزار تومان تمام می‌شود.

وی یادآور شد: البته در بهترین حالت یک مرغدار 70 درصد نهاده‌های دامی را با نرخ مصوب تامین می‌کند و ما بقی از بازار خریداری می‌شود.

نبی پور تصریح کرد: سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده نیز پذیرفته است که با توجه به قیمت تمام شده تولید نرخ مصوب 12 هزار تومان برای هر کیلوگرم تخم مرغ کم است و باید افزایش داشته باشد.

وی افزود: سازمان حمایت و جهاد کشاورزی پذیرفته‌اند دست قیمت مصوب تخم مرغ باید به 16 هزار و 200 تومان افزایش پیدا کند.

سخنگوی اتحادیه سراسری مرغداران میهن از افزایش آمار حذف گله‌های مرغ تخمگذار در سراسر کشور خبر داد و گفت: هر روز گزارش جدیدی به اتحادیه درباره ارسال گله‌های مرغ‌های تخمگذار به کشتارگاه‌ها می‌رسد.

وی ادامه داد: به طور مثال امروز استان قزوین یک گله 200 هزار راسی خود را به دلیل خارج بودن اداره واحد از توان مالی مرغدار راهی کشتارگاه کرد.

نبی پور نسبت به نتایج ادامه حذف گله‌های مرغ تخمگذار در کشور هشدار داد و افزود: گله‌های حذف شده به دلیل بالا بودن هزینه‌ها دیگر جایگزین نخواهند شد و به زودی شاهد کاهش بیشتر عرضه و افزایش صعودی قیمت‌ها خواهیم بود.

وی از مسئولان خواست که واقعیت‌های موجود را ببیند و هشدار تولیدکنندگان را جدی بگیرند. 

نبی پور تاکید کرد: همیشه راحت‌ترین راه برای مسئولان این بوده که گرانی را به گردن صادرات بیندازند، اما حالا که صادرات متوقف بوده، بهتر است واقعیت‌ها را بپذیرند و برای مشکلات تولیدکنندگان چاره‌اندیشی کنند.

ایلنا//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: