bazarnews

کد خبر: ۸۱۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
اثر مستقیم نوسانات نرخ ارز برای صنایع و شرکت های نقش حیاتی دارد که بخش مهمی از عملیات فروش یا خرید مواد اولیه آنها دلار انجام می گیرد. تغییرات نرخ ارز برای صنایع و شرکت های که ارز عملیاتی آنها متفاوت از پول ملی است، اثرات مستقیمی به همراه دارد.

طی ماه های گذشته بازار بورس با نوسانات زیادی روبرو بود به صورتی که پس استراحت شاخص در سطح 1.3 میلیون واحدی رشد پرشتابی را تجربه کرد و در کتر از یک هفته کانل یک میلیون و پانصد هزار واحدی را پس گرفت اما در ادامه این رشد ادامه نیافت و بازار وارد اصلاح کوتاه مدت شد و مقاومت مهم 1.5 میلیون واحدی را از دست داد.
در معاملات چند روز گذشته در حالی که شاخص کل با روند کاهش همراه بود اما در مقابل عملکرد شرکت های کوچک بازار بهتر بود شاخص هم وزن صعودی مناسبی داشت. به اعتقاد کارشناسان این سهم ها در وضعیت مناسبی برای معامله قرار دارند و در حال جبران عقب ماندگی خود از سهام شاخص ساز هستند. اما این عملکرد مثبت شرکت های کوچک بورسی به دلیل حجم سرمایه اندک نسبت به شرکت های بزرگ تاثیر زیادی بر روند شاخص ندارند.
عمده ارزش بازار به شرکت های فولادی، پتروشیمی، پالایشی مربوط می شود که بیشتر محصولات آنها صادر می شود و دلار محورهستند و نوسانات نرخ ارز به شدت بر قیمت فروش محصولات آنها تاثیر می گذارد و به همین دلیل هر تغییری در نرخ ارز به شدت روی سهام این شرکت ها تاثیر می گذارد.
اثر مستقیم نوسانات نرخ ارز برای صنایع و شرکت های نقش حیاتی دارد که بخش مهمی از عملیات فروش یا خرید مواد اولیه آنها دلار انجام می گیرد. تغییرات نرخ ارز برای صنایع و شرکت های که ارز عملیاتی آنها متفاوت از پول ملی است، اثرات مستقیمی به همراه دارد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: