bazarnews

کد خبر: ۸۲۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
اردکانیان در حاشیه جلسه دولت:
وزیر نیرو گفت: بخشی از مطالبات ایران از عراق در حوزه صادرات برق، یعنی چیزی حدود ۷۰۰ هزار دلار را دریافت کردیم.

 رضا اردکانیان وزیر نیرو پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در رابطه با نتایج سفر به عراق جهت صادرات برق، اظهار کرد: دیروز مسئول هیئتی مرکب از وزارتخانه های نیرو، نفت، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و تجارت، وزارت امور خارجه و بانک مرکزی بودم که برای توسعه روابط تجاری بین ایران و عراق، به عراق سفر کردم و در آنجا دیدار و گفتگو با وزرای برق، تجارت، روسای کل بانک مرکزی و بانک تجارت عراق و نخست وزیر عراق داشتم. چند موضوع حاصل این سفر بود. یکی اینکه بعد از شش سال یعنی از سال 93 تا پایان ماه جاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران با حضور سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی برگزار خواهد شد. امیدواریم این اجلاس منجر به تسهیل و توسعه روابط دو کشور شود.

اردکانیان ادامه داد: موضوع دیگر پروژه های وزارت نیرو ایران با وزارت برق عراق بود. در خصوص مطالبات مربوط به صادرات برق، نیروی انسانی، تعمیرات برقی توسط شرکت های ایرانی به عراق جلسات خوبی برگزار شد و توافقات خوبی صورت گرفت.

اردکانیان گفت: توافقات مکتوبی در خصوص مطالبات صادرات برق و گاز صورت گرفت. ما بخشی از مطالباتمان، یعنی چیزی حدود ۷۰۰ میلیون دلار را دریافت کردیم. مراحل تخصیص و واریز آن به حساب ها صورت گرفت. توافق جدیدی که انجام شد، افتتاح حساب های یورویی برای شرکت ملی گاز ایران و توانیر است که هم این مبلغ اخیر و هم سایر مبالغ به مرور با تبدیل شدن به یورو در این حساب ها ذخیره می شود و صرف هزینه کرد نیازهای ضروری ما از جمله تامین دارو و کالاهای ضروری و باز پرداخت بدهی ها خواهد شد.

اردکانیان ادامه داد: فردا پنجشنبه در پویش هر هفته الف-ب ایران، پروژه‌هایی در آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران و  اصفهان با حضور آقای رئیس‌جمهور افتتاح خواهیم کرد. با این تعداد افتتاح ۱۹۰ پروژه با سرمایه گذاری 54 هزار میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید. این پروژه ها شامل آبرسانی و برق رسانی به روستاها است. از مهمترین آنها افتتاح سد کانی‌سیب در آذربایجان غربی با سرمایه گذاری 500 میلیارد تومان است و فردا افتتاح رسمی خواهد شد. کار این سد این است که علاوه بر نیازهای زیست محیطی سالانه 600 میلیون متر مکعب آب را به دریاچه ارومیه برای طرح مهم احیا دریاچه ارومیه منتقل خواهد کرد.

وی در رابطه با خاموشی معابر اتوبان‌ها نیز گفت: خاموشی اتفاق نیفتاده اما طبیعتاً وقتی در اوج گرما در تابستان یا در آستانه فصل سرد در زمستان هستیم طرح‌های مدیریت مصرف را با جدیت دنبال می‌کنیم. البته عادت صحیح مصرف کردن را باید در تمام ابعاد و در تمام ایام سال به کار بگیریم. اما وقتی سرمای زودرسی داریم و مصرف گاز در بخش داخلی هم بالا است ما دل مشغول گاز مورد نیاز برای نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها هستیم.  سعی خواهیم کرد در بخش‌هایی که نیاز به اصلاح دارد تصمیماتی اتخاذ شود. یکی از این موارد، خاموشی در معابری است که اختلالی در امنیت ایجاد نکند. اگر در شهرهایی مشکلاتی ایجاد کرده یا ایجاد می‌کند، این موضوع را برطرف خواهیم کرد.

وزیر نیرو گفت: سوخت اصلی ما گاز است. اگر با محدودیت گاز روبرو شویم به سمت سوخت مایع می رویم. اما ترجیح ما این است که با ملاحظات زیست محیطی و امنیت مردم تصمیم گیری کنیم. هم ما به عنوان تولید کننده هم مردم به عنوان مصرف کننده نباید حساب خودمان را از هم جدا کنیم. مجموع رفتارهای ما تصمیمات را اجرایی می‌کند.

وی در پایان گفت: هر روز شرایط را با توجه به شرایط اقلیمی در نظر می‌گیریم. اولویت ما تامین سوخت گاز است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: