bazarnews

کد خبر: ۸۲۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۰
یک فعال بازار گفت: در حالی که روغن در بازار کم است، دولت فقط تامین روغن فروشگاه‌های زنجیره ای را در دستور کار قرار داده و توجهی به تامین نیاز بازار ندارد.

یک مقام مسئول در بخش خصوصی در مورد وضعیت عرضه و توزیع روغن خوراکی در بازار گفت:  روغن خوراکی به ویژه روغن جامد در بازار کم است و مسائل و مشکلاتی که در ماه‌های گذشته برای تامین و توزیع روغن وجود داشته، هنوز در بازار حل نشده است. 

* تداوم فروش اجباری کالا به همراه روغن 

این فعال بازار در مورد فروش اجباری کالا به همراه روغن،  بیان داشت: نمایندگان فروش شرکت‌های پخش مواد غذایی، روغن را به همراه کالای دیگری مانند کیک، چای، باتری و رب گوجه فرنگی به بنکداران و مغازه‌داران می فروشند و اگر خریدار این کالاهای اجباری را به همراه روغن خریداری نکند، روغن به متقاضی فروخته نمی‌شود. 

وی بیان داشت: ویزیتورها نیز  برای فروش روغن به همراه  فروش کالای اجباری، دو فاکتور مجزا یکی برای روغن و یکی نیز برای کالای اجباری فروخته شده به همراه روغن صادر می‌کنند تا بدین ترتیب سندی از فروش اجباری کالا توسط آن شرکت پخش در دسترس نباشد. 

* فروش اجباری کالا اقدامی سازمان یافته است 

این فعال بازار  در پاسخ به این سوال که فروش اجباری کالا به همراه روغن توسط ویزیتورها انجام می‌شود یا شرکت های پخش و کارخانه‌های تولید روغن نیز در این اقدام نقش دارند، بیان داشت: در حال حاضر اغلب کارخانه‌های تولید کننده دارای شرکت پخش هستند و برخی نیز که فاقد شرکت پخش‌اند، کالای خود را از طریق شرکت‌های پخش توزیع می‌کنند، اما با توجه به اینکه در حال حاضر در سراسر کشور فروش اجباری کالاهای دیگر به همراه روغن انجام می‌شود و تمامی بنکداران و متقاضیان خرید روغن از شرکت های پخش مجبورند تا کالایی را به صورت اجباری به همراه روغن خریداری کنند، حاکی از آن است که این اقدام به صورت کاملا برنامه ریزی شده و سازمان یافته انجام می‌شود. 

وی بیان داشت: ویزیتورها یا نمایندگان فروش شرکت های پخش حقوق بگیرند و لذا از شرکت های پخش دستور می‌گیرند، ضمن اینکه اصلا  این امکان وجود ندارد و کاملا دور از ذهن است که تمام ویزیتورها در سراسر کشور به یکباره برای فروش اجباری کالا به همراه روغن خوراکی با هم هماهنگ شده باشند، لذا  این یکپارچگی نشان می‌دهد که این کار به صورت کاملا سازمان یافته و با پشتوانه در حال انجام است. 

وی بیان داشت: علاوه بر روغن  خوراکی به تازگی  و در مواردی سویای خوراکی یا همان سویای پروتئینی نیز به بنکداران یا مغازه داران  به همراه یک کالای دیگر فروخته می‌شود. 

این بنکدار مواد غذایی اظهار داشت: فروش اجباری کالا خلاف مقررات تعزیرات و قانون نظام صنفی است اما کمبود کالا معمولا چنین پیامدهایی را به دنبال دارد. 

* تامین روغن فروشگاه‌های زنجیره ای بدون توجه به تامین  نیاز بازار

وی با بیان اینکه در حال حاضر روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای موجود است، گفت: دولت تامین روغن مایع فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در دستور کار قرار داده، اما این اقدام در مورد بازار انجام نشده و بنکداران و مغازه‌داران همچنان برای تامین این کالا با مشکلاتی مواجهند و بطور کلی در بخش صنف روغن کمتر عرضه می‌شود.

این بنکدار مواد غذایی بیان داشت: اگرچه روغن مایع در بازار تقریبا کم است، اما کمبود روغن جامد در بازار بیشتر احساس می‌شود و روغن جامد تقریبا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم موجود نیست. 

وی بیان داشت: بنابراین اصناف روغن را به سختی تهیه و بعضا با قیمت بالاتری خریداری می‌کنند و بر این اساس مجبورند تا با قیمت بیشتری نسبت به فروش آن اقدام کنند و در این شرایط مشمول جریمه سازمان‌های بازرسی و تعزیرات هم می‌شوند، در حالی که قبل از هر گونه اعمال جریمه، دولت یا نهادهای ناظر باید به فکر تامین روغن مورد نیاز بازار در بخش های بنکداری و اصناف باشند و آن گاه اگر در صورت تامین روغن اصناف، تخلفی از سوی کسبه صورت گرفت، جریمه اعمال شود. 

این فعال بازار در پاسخ به این سوال که اگر بنکداری نخواهد کالایی را به صورت اجباری به همراه روغن خریداری کند آیا روغن با قیمتی بالاتری به وی فروخته می شود، گفت:  شخصا با این  موضوع برخورد نکرده‌ام،‌زیرا  من هم مانند تمام بنکداران  برای خرید  روغن مجبورم آن را به همراه کالای دیگری خریداری کنم، اما شنیده‌ام که در بازار این اتفاق می‌افتد و شرکت‌های پخش  به جای فروش اجباری کالا روغن را به مشتریان مورد اعتمادشان به قمیت بالاتری می‌فروشند. 

وی با اشاره به واردات روغن خام با ارز 4200 تومانی بیان داشت: با توجه به واردات مواد اولیه روغن با ارز 4200 تومانی کارخانه‌ها اجازه افزایش قیمت ندارند، بنابراین برای جبران هزینه های تولید از شگرد فروش اجباری کالا به کمک شرکت‌های پخش و همچنین فروش روغن به قیمت بالاتر بدون فروش اجباری کالا استفاده کرده‌اند و قطعا نمایندگان فروش و ویزیتورها این کار را با هماهنگی شرکت‌های پخش انجام می‌دهند. 

این فعال بازار اظهار داشت: در گذشته به عنوان یک بنکدار هر میزان سفارش روغن را می‌توانستم تامین کنم، اما اکنون  به ازای یک سفارش بزرگ فقط چند کارتن روغن تحویل می‌گیرم. 

 وی با بیان اینکه در حال حاضر تالارهای پذیرایی به علت مسائل ناشی از کرونا تعطیل‌اند و مراسم عزا و عروسی برگزار نمی‌شود، گفت: بنابراین مصرف روغن خوراکی به مراتب کمتر از گذشته است و باید گفت: در صورتی که این فعالیت‌ها مجدد آغاز شود، قطعا در تامین و توزیع روغن خوراکی با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

این بنکدار در مورد وضعیت تامین و توزیع سایر کالاها بیان داشت: به جز روغن خوراکی تمامی کالاها در بازار به وفور موجود است و مشکلی برای تامین  هیچ کالایی وجود ندارد اما  متاسفانه گرانی بر بازار حاکم است و قیمت ها بالاست.

وی افزود: در مورد روغن نیز علیرغم کمبودی که به آن اشاره می‌شود اگر بهای بیشتری برای آن پرداخت شود، قطعا می‌توانید آن را از بازار تهیه کنید. 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: