bazarnews

کد خبر: ۸۲۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
خمسه رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین از افتتاح قریب الوقوع پایانه صادراتی بخش کشاورزی این استان خبر داد.

فاطمه خمسه در گفت و گوی ویژه خبری گفت: سردخانه، انبار و سیلو از جمله امکانات  این پایانه صادراتی در آبیک است که مرحله نخست آن بهمن ماه افتتاح می‌شود.

او اضافه کرد: همچنین با توجه به موقعیت استان در بخش دام و طیور قراراست  شهرک لبنیانی در استان راه اندازی می‌شود.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان، سرمایه گذار این شهرک مشخص شده و مجوز آن هم صادر شده است.

او در ادامه از راه اندازی اولین کارخانه کنسانتره و آب انگور در استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

خمسه در ادامه با اشاره به مجوز‌های صنایع تبدیلی در استان گفت: از سال ۹۸ سرمایه گذار برای  فعالیت  در این زمینه مجوز خود را از سازمان جهاد کشاورزی دریافت‌ می‌کند.

او اضافه کرد: برای صنایع تبدیلی انجمن صنفی وجود ندارد، اما اتحادیه‌ها و تشکل‌های زیادی در این زمینه فعالند.
رئیس جهاد کشاورزی استان گفت: با توجه به اینکه بیشتر محصولات الموت به صورت تازه خوری است، اما از سرمایه گذاران صنایع تبدیلی دعوت می‌شود تا در این بخش ورود کنند.

 خمسه افزود: هر سرمایه گذاری که وارد استان می‌شود باید در شهرک‌های صنعتی مستقر شود.

او با اشاره به پرداخت تسهیلات در بخش صنایع تبدیلی گفت: از سال۹۰ تا کنون بیش از ۱۱۰میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است، اما این تسیهلات با سود ۱۸درصد در برخی از صنایع مانند گلخانه‌ها توجیه اقتصادی ندارد به همین منظور سرمایه گذاران از دریافت آن خودداری می‌کنند.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: نگهداری میوه‌های تازه یکی از مشکلات موجود در بخش کشاورزی است که در دو سال اخیر مجوز سردخانه به باغداران به میزان ۶۰هزار تن داده شده است.

به گفته خمسه، ظرفیت سردخانه‌های استان ۳۲هزار تن است که به زودی با صدور مجوز‌ها این ظرفیت افزایش می‌یابد.

او اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی به دنبال ترویج ارقامی از محصول است که زودتر از شهریور ماه به بار می‌نشینند و مدت ماندگاری آن‌ها بالاست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در سال بین ۳۵۰تا۴۰۰ هزار تن انگور تولید می‌شود.

خمسه میزان تولید کشمش در سال جاری را  هم ۵۰هزار تن عنوان کرد و گفت: ۲۳کارخانه فرآوری و ۷صادرکننده کشمش در استان فعال است.

او با اشاره به محصول پسته هم گفت: با توجه به اینکه این محصول کم آبری است کشاورزان را به تولید این محصول ترغیب می‌کنیم.

به گفته خمسه،  ۱۸واحد و ترمینال پسته برای  خشک کردن، بسته بندی کردن و صادرات آن فعال است که عوامل این واحد‌ها باغداران هستند.

او با اشاره محصول زیتون هم گفت: در این زمینه هم در سال ۲۷هزار تن محصول تولید می‌شود و ۱۸مورد صنایع تبدیلی در این زمینه فعالند.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، همه افرادی که در روستا‌ها در عرضه این محصول فعال بودند در طرح مشاغل خانگی ساماندهی شدند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: