bazarnews

کد خبر: ۸۳۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت:صادرکنندگان پشتیبانی مالی و مشوق نمی‌خواهند، صادرکنندگان مسیر امنیت برای حرکت می خواهند و مسیر هموار برای حرکت می خواهند و اعتماد و اطمینان انتظار دارند ولی واقعیت این است که در چند دهه گذشته تجارت خارجی ما از یک سردرگمی برخوردار بوده است.

غلامحسین شافعی امروز در مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران گفت:  روز ملی صادرات تبلور افتخار آفرینی جهادگران عرصه تجارت است که من صمیمانه به همه تبریک عرض می‌کنم، آن هم دریک  شرایط  کاملا استثنایی و ویژه و عبور از دیوار ستبر تحریم و ایجاد افتخار برای فعالان اقتصادی که شرایط را می‌توان به این تعبیر کرد که صادرات با اعمال شاقه انجام می‌شود، البته جای بسیاری از صادرکنندگان پرتلاش را امروز در این مراسم خالی می بینیم و افراد ریشه‌داری که شرایط ناروا باعث شده که بعضی‌ها در این مراسم نباشند. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: صادرات در اقتصاد کشورها در کجا قرار گرفته است؟  صادرات امروز به عنوان نوک پیکان حرکت توسعه اقتصادی همه کشورها به رسمیت شناخته شده است و سنجش قدرت اقتصادی کشورها  ملاک اول آن میزان حضور این کشور در بازارهای رقابتی دنیا است و نقش صادرات هم در مسائل فرهنگی و در مسائل اجتماعی و امنیتی بسیار بارز است. 

وی خطاب به جهانگیری در ادامه بیان داشت: این مورد را بسیاری می‌گویند که اگر کالاهایی از مرزها عبور نکند، سربازان از آن عبور خواهند کرد، خیلی‌ها  این موضوع  و اهمیت را درک کرده اند، ولی ما در این قضیه  هنوز حل نشده‌ایم.

وی بیان داشت: آقای جهانگیری ما خیلی حرف می زنیم که دنبال رونق تولید و به دنبال ایجاد اشتغال و به دنبال تامین معیشت مردم و به دنبال عدالت اجتماعی و رفاه عمومی هستیم، اما راه اصلی آن کجاست و برای رسیدن به این موارد راه اصلی از کجا می‌گذارد، مرتب هم از معیشت مردم حرف می زنیم، معیشت مردم در سایه توسعه اقتصادی می‌تواند پایدار بماند و توسعه اقتصادی در سایه توسعه صادرات می‌تواند ایجاد شود و توسعه صادرات توسط صادرکنندگان قابل انجام است، بنابراین نقطه اصلی تامین معیشت مردم و عدالت اجتماعی پشتیبانی واقعی از صادرکنندگان کشور است، باور کنیم که هزینه عقب افتادگی از صادرات کشور را افراد ضعیف این جامعه بر دوش می‌کشند، برعکس آنچه که نشان داده می‌شود. 

وی بیان داشت: صادرکنندگان پشتیبانی مالی و مشوق نمی‌خواهند، صادرکنندگان مسیر امنیت برای حرکت می خواهند و مسیر هموار برای حرکت می خواهند و اعتماد و اطمینان انتظار دارند ولی واقعیت این است که در چند دهه گذشته تجارت خارجی ما از یک سردرگمی برخوردار بوده است. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: تا کی اقتصاد باید به سیاست در این کشور یارانه دهد، همه جا عکس این قضیه است، سیاست به اقتصاد یارانه می‌دهد، زیرا توسعه سیاسی هم در گرو توسعه اقتصادی است. 

وی بیان داشت: آقای جهانگیری واقعیت این است که فاصله حرف با عمل در کشور ما زیاد است، پشت تریبون ها از بخش خصوصی خیلی حرف زده می‌شود، ولی آیا واقعا کردار مطابق این گفتارها است.

* این 3 سال به اندازه یک عمر برای فعالان اقتصادی سپری شد

وی بیان داشت: به واسطه  بسیاری از مسائل گذشته این سه سال به اندازه یک عمر برای فعالان اقتصادی سپری شد و مرارت یک عمر را در این سه سال فعالان اقتصادی کشیدند. 

رئیس اتاق بازرگانی اظهار داشت: ما که ادعای عدالت اجتماعی و عدالت عمومی داریم آیا در مدیریت یک طرفه دولتی این عدالت اجرا می شود؟ من به عنوان یک فعال اقتصادی سوال می کنم که اگر تصمیم نابخردانه و یک سیاست ناثواب جمعی از ما را به فنا بدهد کسی پاسخگوی ما هست؟ ما می توانیم جایی دادخواهی کنیم؟ اما من اگر پول قبض تلفنم را پرداخت نکنم سر ماه تلفنم را قطع می کنند، بنابراین اگر قرار است که کار از پایه درست شود باید به بسیاری از مسائل اساسی توجه کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: اگر فرصت هایی در اقتصادمان از دست رفت و تصمیم گیران باعث آن بودند کسی مورد سوال قرار می گیرد و حتی مجازات می شود که تو چه فرصت های طلایی را از معیشت مردم گرفتی؟ اینها بی اعتمادی و نااطمینانی در بین همه ایجاد می کند. 

وی گفت: آقای دکتر جهانگیری، بخش خصوصی پرچم صادرات را برافراشته نگاه داشته است اما ظرفیت ما بیشتر است و بخش خصوصی می تواند ظرفیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل کند و برای این مهم راه حل دارد و شرایط پیش رو هم به نظر می رسد شرایط متفاوتی باشد لذا برای یک بار حرف را با عمل در استفاده مناسب از بخش خصوصی و استفاده از این لشکر عظیم برای اقتصاد کشور مورد توجه جدی تر قرار دهیم. 

شافعی اظهار داشت: در همین چند ماه اخیر نقاط امیدی پیدا شده است و تغییراتی را شاهد هستیم لذا مسیر می  تواند امیدوار کننده باشد. 

وی افزود: خیلی ها در انتظار حرکت های جدید هستند و بسیاری از فعالان اقتصادی به ناروا خانه نشین شدند و بسیاری از فعالان اقتصادی به محکمه ها کشیده اند. من کاری به خلافکارها ندارم، اما این محیط را صاف کنیم و به کمک این لشکر بیاییم و من امیدوارم که آینده ما به مراتب بهتر از الان خواهد بود. 

شافعی خطاب به رزم حسینی بیان داشت: شما نیز یک کار متفاوت انجام دهید و مرهم جدیدی برای زدودن این آزردگی ایجاد کنید.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: