bazarnews

کد خبر: ۸۳۵۷۸
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حوادث طبیعی که سالانه در ایران رخ می دهد، گفت: ایران دهمین کشور پر حادثه جهان است.

اسماعیل نجار روز دوشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان بازار بزرگ ایران و سازمان مدیریت بحران کشور افزود: ایران در آسیا نیز مقام چهارم در وقوع حوادث طبیعی را دارد.

وی گفت: سال گذشته قانون دائمی مدیریت بحران ابلاغ شد که اساس آن بر پیشگیری است و ما به آن سمت حرکت می‌کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور توضیح داد: در تهران حدود ۲۰ درصد آمادگی حوادث طبیعی وجود دارد، ولی در حال حاضر به سمت بهبود شرایط در حال حرکتیم و اقدامات زیادی در این خصوص انجام شده است.
نجار اضافه کرد: امیدواریم اتفاقی رخ ندهد و اگر اتفاقی نیز رخ داد با امضاء این تفاهم نامه می‌توانیم از این مجموعه کمک بگیریم.

مدیریت بحران برپایه پیشگیری و مقابله با حوادث بنا شده است و بعد از حادثه غمبار بم که ۳۴ هزار نفر جان خود را از دست دادند، اساس کار مدیریت بحران کشور برپایه پیشگیری بنا نهاده شد.

وی ادامه داد: یکی از کشورهای پیشرو در زمینه مدیریت بحران، کشور ژاپن است که این کشور با تکیه بر خرد، عقل و علم خود را نسبت به حوادث طبیعی ایمن کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید قبل از وقوع حادثه برنامه های پیشگیرانه طراحی و به اجرا دربیاید، یادآور شد: بعد از وقوع حادثه پلاسکو، باید صاحبان املاک، در زمینه ایمن سازی اقدامات قابل توجهی انجام دهند و این در حالی است که در تهران ساختمان هایی وجود دارد که بخشی از آن ها در حریم رودخانه ساخته شده اند و احتمال دارد در آینده این ساختمان‌ها با مشکلاتی مواجه شوند.

نجار بیان کرد: شرایط مدیریت بحران کشور در حال حاضر مطلوب است و روز به روز این شرایط بهتر خواهد شد، اما این موضوع به معنای آن نیست که مشکلی در کشور وجود ندارد.

وی گفت: در حال حاضر از ظرفیت بخش های مختلف کشور همچون نیروهای مسلح و بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف سازمان مدیریت بحران کشور استفاده می شود.

نجار با اشاره به شرایط شهر تهران، گفت: با توجه به گسل های شهر باید برنامه ریزی به روزی برای این شهر داشت که در جدیدترین اقدام، مرکز مدیریت بحران تهران با به قسمت شمالی حرم حضرت امام منتقل کردیم تا از زیرساخت های منطقه و دسترسی های آن به بهترین شکل استفاده شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در حالی که بیش از ۲۵ سال از دوره ۱۵۰ ساله زلزله تهران گذشته است و باید برای هر حادثه ای در این شهر برنامه ریزی دقیقی داشت، هر کدام از استان های کشور به عنوان معین منطقه خاصی از تهران انتخاب شده اند.

وی خاطرنشان کرد: تهران شرایط بسیار خاصی دارد و اگر در تهران اتفاق خاصی رخ دهد به طور مستقیم ۲ میلیون نفر و به طور غیرمستقیم ۸ میلیون نفر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

ایران مال در شرایط بحرانی در خدمت مردم است

مجید شایسته مدیرعامل شرکت تجارت ایران مال نیز در این آئین گفت: ایران مال به عنوان سرمایه ملی امروز در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت تا در شرایط بحرانی، آثار حوادث ناگوار را کاهش دهد

وی ادامه داد: این موضوع مهم با برپایی مرکز نقاهتگاه بیماران کرونایی از سوی مجموعه اثبات شده است.

به گفته شایسته، بازار بزرگ ایران ظرفیت بسیار زیادی در پوشش و همراهی هموطنان در شرایط بحرانی را دارد و بزرگترین هدف و نگاه مجموعه در امضای این قرارداد پیشگیری و ارائه خدمات فرهنگی به جامعه در زمینه مقابله با بحران است.

وی ادامه داد: ایران مال با توجه به رعایت استانداردها و نکات ساختمان سازی توان مقابله تا ۹ ریشتر زلزله را دارد و امکان پذیرش یک میلیون نفر را خواهد داشت

شایسته خاطرنشان کرد: باید از تجربه و مدیریت جهانی با تاکید بر مباحث علمی، در مدیریت کشور استفاده کرد.

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه توسط بهزاد نظری رئیس مرکز توسعه مدیریت و منابع سازمان مدیریت بحران کشور و مجید شایسته مدیرعامل شرکت تجارت ایران مال به امضا رسید.

این تفاهم نامه در راستای اجرای ماده ۲، ۱۳ و ۱۵ قانون مدیریت بحران کشور مبنی ایجاد هماهنگی جهت استقرار نظام های قابل اطمینان آمادگی و ایمنی در مؤسسات دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و تأسیسات وابسته اجرایی می شود.

همچنین ایجاد ساختار و ساز و کارهای لازم به منظور استفاده از اماکن عرصه و عیان مجتمع در مواقع اضطراری و بحران ها جهت دپوی اقلام امدادی و اسکان افراد آسیب دیده و یا در معرض خطر، راه اندازی، تکمیل و بهره برداری از مراکز خدماتی و اطلاع رسانی مورد نیاز سازمان استفاده از پتانسیل فرهنگی مجتمع  در جهت اجرای طرح های آموزش شهروندی از دیگر تعهدات طرفین در اجرای این تفاهم نامه همکاری مشترک است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: