bazarnews

کد خبر: ۸۳۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵
سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید محصولات کشاورزی در کشور به بیش از ۱۲۰ میلیون تن رسیده است.

محمدمهدی برومندی معاون وزیر و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در نخستین نشست با خبرنگاران گفت: ایران با اتکا به منابع خدادادی، دانش موجود در بخش و تلاش بهره‌برداران به تولید ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی دست پیدا کرده که کارنامه ارزشمندی برای بخش کشاورزی است.

وی در رابطه با تولیدات بخش زراعی خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، ۲ میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم، ۷۰۰ هزار هکتار جو آبی و یک میلیون و ۴۰ هزار هکتار جو دیم و همچنین ۲۰۰ هزار هکتار کلزا در کشور کشت شده است.

برومندی با اشاره به این که تولید محصولات زراعی به ۸۲ میلیون تن رسیده است، تصریح کرد: ۱۳.۷ میلیون تن محصول استراتژیک گندم تولید شده که بخشی از آن به صورت تضمینی خریداری و بخشی هم برای خودمصرفی و بعضی واحدهای کوچک و سنتی استفاده می‌شود، همچنین ۴.۴ میلیون تن شلتوک تولید شده است.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش استفاده از ادوات کشاورزی در کشور عنوان کرد: ضریب مکانیزاسیون از سال ۹۲ تا امروز از ۱.۲ اسب بخار به ۱.۸ اسب بخار در هکتار رسیده‌ایم.

وی افزود: سرمایه گذاری ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی از طریق تسهیلات بانکی موجب شده است، ۱۱۲ هزار دستگاه انواع تراکتور، ۱۰ هزار و ۳۰۰ دستگاه انواع کمباین و ۲۴۸ هزار دستگاه انواع ادوات تأمین شود.

برومندی با اشاره به این که در زمینه کشت قراردادی هم اقداماتی انجام شده است، بیان کرد: در سال جاری، برنامه‌ریزی برای تولید ۲۷۰ هزار تن کشت قراردادی گندم دوروم برای کارخانجات ماکارونی و تولید در بخش صنعتی، انجام شده است.

وی افزود: تولید کلزا از ۵۱ هزار تن در سال ۹۴ به ۳۹۰ هزار تن در سال ۹۹ رسیده و کشت کنجد هم از ۴۵هزار به ۵۸ هزار هکتار افزایش یافته، همچنین کشت قراردادی برای تولید دانه‌های روغنی در سطح ۲۰۰ هزار هکتار منعقد شده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: