bazarnews

کد خبر: ۸۴۲۹۹
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵
جواد تاراسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه  بیش‌ترین تولید زیتون در کشور به شهرستان طارم اختصاص دارد، اظهار داشت: به طور میانگین سالانه قریب به ۴۶ هزار تن زیتون از سطح باغات این شهرستان برداشت می‌شود.

وی افزود: 21 هزار هکتار از اراضی این شهرستان مختص باغات زیتون است و در این بین ارقام شنگه، ماری، زیتون زرد و روغنی قریب به 90 درصد سطح زیر کشت را شامل می‌شود، با این وجود قریب به 60 درصد زیتون کشور در این شهرستان تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه شهرستان طارم در سال‌های اخیر حتی رکورد تولید و برداشت زیتون را بین کشور‌های تولید کننده این محصول همچون کشور ترکیه و اسپانیا به خود اختصاص داده است، گفت: در حال حاضر متوسط برداشت زیتون برابر با 2.5 تا 3 تن در هکتار است و باید برنامه‌ریزی‌ها به سمتی برود که میزان تولید به بالای پنج تن در هکتار برسد با این حال باید ذکر کرد کشاورز نمونه طارمی رکورد برداشت را که 27 تن در هکتار بوده به نام خود ثبت کرده است.

وی تصریح کرد: باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشیم تا رتبه یک تولید زیتون در کشور را پایدار نگهداریم و امیدواریم که این رتبه تا سالیان سال مختص این استان و شهرستان طارم باقی بماند. البته باید تا حد توان از این کشاورزان نیز حمایت کنیم.

تاراسی با اذعان به اینکه اگر این میزان تولید زیتون در استان‌های دیگر بود یقینا تحولات شگرفی در راستای فرآوری برای آن انجام می‌گرفت عنوان کرد: روغن استحصال شده از زیتون طارم بهترین کیفیت را در دنیا داشته و برای بهتر شدن شرایط باید برنامه‌ریزی‌های درستی انجام شود.

این مسئول با بیان اینکه خام‌فروشی معضل بسیاری از تولیدات و محصولات کشاورزی استان است و در این بین زیتون نیز از این قاعده مستثنی نیست، گفت: استان زنجان از لحاظ کشت گیاهان دارویی، سیب‌زمینی، زیتون، انگور در سطح تولید بالایی قرار دارد اما نکته حائز اهمیت این است که زنجیره فرآوری برخی محصولات کامل است اما باید مناسب با تکنولوژی روز این امر ارتقا یابد. متاسفانه فعلا نتوانسته‌ایم از خام فروشی بسیاری از محصولات کشاورزی در زنجان جلوگیری کنیم.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: