bazarnews

کد خبر: ۸۴۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: با توجه به افزایش ظرفیت صنایع ریسندگی و تولید پوشاک؛ همه این صنایع با ظرفیت کامل کار می‌کنند.

افسانه محرابی در گفتگوی ویژه خبری با بیان این که کارخانجات ریسندگی در بحث تحویل نخ ها؛ نقد پول می‌گیرند و یک ماه بعد تحویل می‌دهند افزود: سال گذشته ظرفیت ریسندگی کارخانجات 48 هزار تن بود و ظرفیت تولید پوشاک نیز حدود 25 درصد افزایش یافته است که همه مشغول به کار هستند.

وی گفت: سال گذشته 120 هزار تن پنبه برای صنایع نساجی نیاز داشتیم که با توجه به افزایش ظرفیت واحد‌های تولیدی در پایان سال گذشته، 98 هزار تن واردات و 60 هزار تن نیز پنبه تولید داخل مصرف شد.

محرابی افزود: به دلیل افزایش نرخ ارز؛ پنبه وارداتی گرانتر است و نیازی به تعرفه ندارد.

وی گفت: اکنون که قیمت واردات پنبه 10 هزار تومان گران‌تر از پنبه تولید داخل است، افزایش تعرفه؛ هیچ توجیهی ندارد.

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت افزود: البته واردات پنبه نیز به دلیل تحریم دشوار است و بر این اساس به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده ایم هر چه پنبه تولید کنند، می‌خریم.

محرابی گفت: در سال 97 تقاضای بسیار زیاد و کاذب برای مواد اولیه صنایع نساجی در پتروشیمی وجود داشت، اما با ظرفیت سنجی واحد‌های پلی استر، نیاز واقعی مشخص شد.

وی با بیان این که تولید پتروشیمی‌ها بسیار بیشتر از نیاز صنایع نساجی است، افزود: برای پتروشیمی تندگویان کف عرضه را مشخص کرده ایم که هفته‌ای شش هزار تن است.

محرابی گفت: عرضه مواد اولیه صنایع نساجی به وسیله پتروشیمی‌ها مناسب نبود در حالی که این روند باید مستمر و هفتگی باشد.

وی افزود: در 9 ماهه گذشته پتروشیمی تندگویان 3200 تن در هفته مواد اولیه صنایع نساجی (گرانول پِت) را عرضه کرده و فقط سه هفته این میزان شش هزار و 500 تن در هفته بوده است.

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: پتروشیمی تندگویان گرانول پت را در بورس عرضه می‌کند، اما در قراردادها؛ زمان تحویل یک ماه تا سه ماه است که این روی قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد.

محرابی درباره گزارش پخش شده از صدا و سیما درباره صنایع نساجی نیز گفت: در این گزارش با واحد‌هایی مصاحبه شده است که مشخص نیست به چه دلیل تعطیل شده اند و باید دلیل تعطیلی این واحد‌ها در گفتگو با انجمن‌ها و صنف‌های خودشان بررسی می‌شد، زیرا اکنون صنایع ریسندگی کشور با ظرفیت کامل کار می‌کنند.

علیمردان شیبانی عضو هیأت مدیره صنایع نساجی ایران نیز در این برنامه گفت: سال‌ها پیش 270 هزار تن حجم صادرات پنبه کشور بود، اما در سال‌های اخیر میزان تولید پنبه در کشور 50 تا 60 هزار تن است.

وی افزود: بر اساس ماشین آلاتی که امروز در کارخانجات نصب شده است باید 120 هزار تن پنبه وارد کنیم، اما تولید کنندگان برای واردات پنبه مشکلات بسیاری دارند.

 شیبانی گفت: پنبه تولید داخل تا گرم آخر در صنایع نساجی استفاده شده، البته ممکن است از نظر کیفیت مانند پنبه مصر نباشد، اما مشکل صنایع نساجی؛ کمبود پنبه است که باید حل شود.

وی افزود: تعرفه واردات پنبه پنج درصد در حالی که کشور رقیب نساجی ایران تعرفه واردات پنبه را صفر کرده است، اما ما باید بر اساس ارز نیمایی؛ تعرفه واردات پنبه را بپردازیم.

عضو هیأت مدیره صنایع نساجی ایران گفت: کجای دنیا برای واردات مواد اولیه صنایع تعرفه قرار می‌دهند. تعرفه بر واردات پنبه در حالی قرار داده شده است که تولید داخل پاسخگوی نیاز صنایع نساجی نیست.

وی گفت: در زمینه تولید مواد پتروشیمی مورد نیاز صنایع نساجی؛ مازاد تولید داریم، اما مواد اولیه پلیمری باید ابتدا در اختیار تولید کننده داخلی برای ایجاد اشتغال، ارزش افزوده و رونق صادرات قرار گیرد نه این که آن را خام فروشی کنند.

 شیبانی افزود: در آذر 98 قیمت یک کیلوگرم پروپیلن در بورس 9800 تومان بود، اما آذر امسال قیمت این مواد اولیه صنایع نساجی به 31 هزار و 286 تومان معادل 400 درصد افزایش یافت. کدام صنایع پایین دستی این قیمت‌ها را تعیین می‌کند؟

عضو هیأت مدیره صنایع نساجی ایران افزود: افزایش نرخ ارز موجب شده است به تولید داخل توجه و کشاورز برای کشت پنبه ترغیب شود، بنابراین نمی‌توان گفت دلیل اصلی افزایش تولید پنبه؛ سیاست گذاری‌های دولت بوده است.

 شیبانی گفت: به جز تولید نخ‌های ظریف، در تولید بقیه نخ‌ها به آسانی می‌توان از پنبه تولید داخل استفاده کرد و صنایع داخلی ظرفیت سالانه مصرف 80 تا 90 هزار تن پنبه داخلی را دارند.

 ابراهیم هزارجریبی مجری طرح کشت پنبه وزارت جهاد کشاورزی نیز در این برنامه گفت: در سال‌های گذشته میانگین واردات پنبه 60 تا 65 هزار تن بود، اما سال گذشته 95 هزار تن پنبه به دلیل نیاز صنایع نساجی وارد شد.

وی افزود: دلار‌های ارزان و از بین رفتن تعرفه‌ها موجب کاهش کشت پنبه در کشور شد و اراضی زیر کشت پنبه از 300 هزار هکتار به 70 هزار هکتار در اوایل دهه 90 رسید، اما جلوی کاهش بیشتر آن را گرفتیم و اکنون در زمینه پنبه به 40 درصد خود اتکایی رسیده ایم.

هزارجریبی با بیان این که امسال 80 هزار تن پنبه تولید می‌کنیم گفت: پیش بینی می‌کنیم سال آینده 120 هزار هکتار زیر کشت پنبه برود.

وی افزود: به دلیل اصلاح بذر‌های پنبه؛ میانگین تولید از 2300 به 2750 کیلو در هکتار رسیده است.

مجری طرح کشت پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: 150 کارخانه پنبه پاک کنی به دلیل حذف تعرفه در سال‌های پیش تعطیل شدند و اکنون فقط 70 کارخانه با ظرفیت کم فعالند.
 هزارجریبی با بیان این که فقط الیاف پنبه وارد می‌شود، افزود: تولید پنبه در داخل سه فراورده مهم به جز نیاز صنایع نساجی مانند کنجاله را تأمین می‌کند.

وی گفت: قرار است تا سال 1404 نیاز کشور به پنبه را در داخل تولید کنیم، اما صنایع نساجی می‌خواهند این اتفاق سریعتر انجام شود.

هزارجریبی افزود: تعرفه گذاری بر واردات برای کشاورز انگیزه ایجاد می‌کند و سرعت رشد تولید پنبه داخلی را افزایش می‌دهد.

 علی جدی رئیس کارگروه نساجی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: مصرف داخلی پنبه دو برابر میزان تولید پنبه در کشور است.

وی با بیان اینکه تا کنون برنامه حمایتی منظم و مستمری برای پنبه کاران تهیه نشده است افزود: اگر می‌خواهیم در تولید پنبه خودکفا شویم باید برای آن راهبرد تعریف کنیم و وزارت جهاد کشاورزی از کشاورز حمایت کند.

 جدی گفت: تعرفه واردات مواد اولیه در همه کشور‌ها صفر است و ما مخالف تعرفه گذاری برای واردات پنبه هستیم. برای حمایت از کشاورزان باید زمان و میزان واردات کنترل شود.

 رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران نیز در این برنامه گفت: حجم محصولی که پالایشگاه تندگویان در بورس عرضه کرده است در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته و به تعهدات خود عمل کرده است، البته در ماه اخیر به دلیل بروز برخی مشکلات، کف محصول درخواست شده از این پالایشگاه را به بازار داده اند.

وی افزود: کمبود عرضه محصولات پتروشیمی مورد نیاز صنایع نساجی در بورس؛ موردی بوده البته در هفته‌ای که کم عرضه شده، در هفته بعد جبران شده است.

 محتشمی پور گفت: پالایشگاه تندگویان امکان عرضه شش هزار تن گرانول پت در هفته را ندارد.

سیدرضا قاسمی شهری مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان نیز در این برنامه با بیان این که کف عرضه و قیمت را صنایع پایین دستی برای ما تعیین می‌کنند گفت: در 9 ماهه نخست سال به همه تعهدات خود عمل و 394 هزار تن تولید کرده ایم.

وی افزود: به جز سلف و عرضه عادی هفتگی، 418 هزار تن به بورس کالا و 106 درصد تولیدمان را به بازار داخلی داده ایم.

قاسمی شهری گفت: در گِرِید نساجی چهار درصد مازاد بر کف عرضه‌ای که برای ما تعیین کرده اند محصول به بورس داده ایم.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: