bazarnews

کد خبر: ۸۴۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
هند از اوپک برای ایجاد سردرگمی با تصمیماتی که در خصوص عرضه نفت گرفته و باعث ناامیدی واردکنندگان از دریافت حجم بالاتر نفت شده است، انتقاد کرد.

اوپک پلاس در دسامبر با افزایش تولید نفت به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ابتدای ژانویه موافقت کرد. با این حال در نشست ژانویه این گروه، اعضا تصمیم گرفتند به جای افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز در فوریه، سطح تولید فعلی را حفظ کنند. این امر با تصمیم عربستان سعودی برای کاهش یکجانبه تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز دیگر در ماههای فوریه و مارس همزمان شد.
دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند با اشاره به تصمیمات اعضای اوپک پلاس، اظهار کرد: این یک تضاد سیاستی است که واردکنندگان نفت را دچار سردرگمی کرده است.
محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک به پرادهان اطمینان داد که تصمیمات با در نظر گرفتن مصرف کنندگان، گرفته شده اند.
برای نخستین بار نیست که منافع هند در تضاد با تامین کنندگان اصلی نفت خام است. این اقتصاد آسیایی به قیمتهای پایینتر و حجم بالاتر نفت نیاز دارد در حالی که اوپک به قیمتهای بالاتر نیاز دارد و برای رسیدن به آن، حجم عرضه به بازار را محدود نگه داشته است. نرخ بالاتری که تولیدکنندگان خاورمیانه ای برای مشتریان آسیایی خود تعیین می کنند باعث شده است پرادهان به دفعات علیه تولیدکنندگان نفت اوپک اعتراض کند.
اگرچه اوپک و هند منافع متفاوتی دارند اما به یکدیگر نیاز دارند. این اقتصاد آسیایی به همراه چین بزرگترین موتور رشد تقاضا برای نفت در آینده به شمار می رود. بعلاوه تشدید رقابت از سوی آمریکا باعث شده است هند بتواند تا زمانی که قیمت معقول باشد، از منابع بیشتری نفت مورد نیازش را تامین کند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: