bazarnews

کد خبر: ۸۴۷۰۳
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۰
رییس کل بانک مرکزی نوشت: روند فزاینده صادرات نفت و فرآورده و صادرات غیرنفتی در ماه های اخیر مؤید رشد تولید ملی است، هرچند شک ندارم تحریم های آمریکا نیز نمی تواند روند قبل را طی کند.

 «عبدالناصر همتی»در پست اینستاگرامی خود افزود: سه شنبه شب گذشته به دعوت شبکه افق در برنامه معیار ابعادی از تلاش های مجموعه حاکمیت و به ویژه بانک مرکزی در خنثی سازی تحریم های آمریکا و اقدامات بانک مرکزی در جلوگیری از فروپاشی اقتصادی را تشریح کردم.
وی افزود: بحث اصلی این بود که در صورت نبود سیاست گذاری های مقاومتی و اقدامات بانک مرکزی، برای کنترل تراکنش های ریالی و پایه پولی و صیانت از ذخایر ارزی و تأمین مالی واردات کالاهای اساسی و دارو، افزایش پایه پولی و نقدینگی و ارزان فروشی ارز می توانست کشور را در موقعیتی قرار بدهد که مطابق پیش بینی بسیاری از تحلیل گران با تورم افسارگسیخته و نرخ ارز غیر معقول بالایی روبرو شود.
همتی خاطرنشان کرد: به دلیل سیاست ها، برنامه های انجام شده و در حال انجام و ابزارهای طراحی شده و در حال استفاده به ویژه در حوزه سیاست گذاری پولی و تأمین مالی کسری بودجه، شرایط امروز کشورمان به هیچ وجه به وضعیت قبلی باز نمی گردد و مجموع شرایط نیز همین را نشان می دهد.
رییس بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی و در کل مجموعه نظام به درستی از بحران تحریم ها به عنوان فرصتی برای بسیاری از سیاست ها استفاده کرد و این اصلاحات را ادامه خواهد داد.
وی گفت: تجربیات گرانسنگ خنثی سازی تحریم و اصلاح روندها، چه در بانک مرکزی و وزارت نفت و چه در بین مجموعه فعالین اقتصادی بخش خصوصی بستر و شرایط متفاوتی را برای تجارت خارجی و نیز رشد تولید ملی حتی با تداوم آن تحریم ها فراهم ساخته است.  
همتی اظهار داشت: روند فزاینده صادرات نفت و فرآورده و صادرات غیرنفتی در ماه های اخیر مؤید این نکته است، هرچند شک ندارم تحریم های آمریکا نیز نمی تواند روند قبل را طی کند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: