bazarnews

کد خبر: ۸۵۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
پاتوق اقتصادی‌ها/ بررسی بودجه شرکت‌های دولتی (۲)
چهارمین گعده اقتصادی بازارنیوز با حضور چهار کارشناس اقتصادی با موضوع "بررسی بودجه شرکت‌های دولتی" برگزار شد.
بازگشت به شرایط قبلی، تغییر مسیر فساد است/ افزایش بروکراسی، محصل بودجه‌نویسی سنتی برای شرکت های دولتی
چهارمین هم‌اندیشی اقتصادی بازارنیوز، با عنوان "پاتوق اقتصادی‌ها" با حضور همت قلیزاده کارشناس اقتصادی، ابوالفضل نوفرستی استاد دانشگاه، رضا غلامی مدیرمسئول بازارنیوز، یحیی لطفی‌نیا و حسن حسنخانی کارشناسان اقتصادی با موضوع "بررسی بودجه شرکت‌های دولتی" برگزار شد که مختصری از بخش دوم آن را در زیر می‌خوانید: (بخش اول را اینجا بخوانید)

*شرکت‌ها باید به بودجه عمومی بازگردند

همت قلیزاده اظهار کرد: ریشه مشکلات شرکت ها، بحث قوانین است. به عنوان مثال، قانون بودجه مصوبه ۱۲ اسفند  داریم که ۱۳۵۱ که در آن تعریف مشخصی از بودجه نیست. این قانون بعد انقلاب خیلی اصلاح نشده، فقط بخش‌هایی که به شاه ارجاع می‌خورد را تغییر داده و نوسازی کردند و هیچ تغییر دیگری در این قانون رخ نداده است.

قلیزاده افزود: قانون برنامه‌ریزی، به شخص اول مملکت گزارش می‌داده که در آن مدل، نخست وزیر تبدیل به رئیس جمهور شده و وزرا هم با مدل جدیدشان محسوب می‌شوند. قانون محاسبات عمومی که مختص وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی است، برخلاق قانون برنامه و بودجه، قانونی چکی است.

وی اضافه کرد: بودجه ماهیتی دارد که در دانشگاه‌ها به ما یاد می‌دهند، ولی ما ساده‌ترین اصول بودجه ریزی که در جهان به آن پایبندند را قانون نکرده‌ایم. در حال حاضر در قانون محاسبات عمومی این تعریف آورده شده است.

قلیزاده خاطرنشان ساخت: ساختار سازمان برنامه ضعیف است که بخشی از ضعف آن برای قبل انقلاب و بخشی از آن برای بعد انقلاب است. جایگاه سازمان برنامه از بانک مرکزی هم بالاتر است، چون بودجه پخش می‌کند.

وی تاکید کرد: شرکت‌ها باید برگردند به بودجه عمومی و فرایند محاسبه را طی کنند و ادامه مسیر را ادامه دهند تا تخصیص شامل آن‌ها بشود.


*در مسیر گذشته موفق نبودیم

یحیی لطفی‌نیا اظهار کرد: در ارتباط با پیشنهادی که مطرح کردید مبنی بر اینکه شرکت‌ها دولتی به روال سابق برگردند؛ بنظر می‌رسد با توجه به این که یکبار به این مسیر برگشتیم و موفق نبودیم. بنظر می‌آید باید بر طبق نظر سازمان خصوصی سازی و سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی جلو برویم و از دستگاه‌های نظارتی استفاده کنیم تا بتوانیم به سر منزل مقصود برسیم.  

*بازگشت به مسیر قبل، بروکراسی را افزایش‌می دهد

رضا غلامی گفت:  راهکار بهبود شرایط این نیست که به روند گذشته برگردیم. من ابتدا فکر می‌کردم اینکار مثبت است، یلیکن با تدبر بیشتر، متوجه شدم که از این طریق بروکراسی را افزایش می‌دهیم و اتفاقی هم نمی‌افتد و فقط فساد را به مسیر دیگر منتقل کردیم. فساد از داخل شرکت به بیرون شرکت منتقل شده و افراد بیشتری را آلوده خواهیم کرد.

 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: