bazarnews

کد خبر: ۸۶۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
آمریکا سرانجام حمایت رسمی خود از کاندیداتوری اوکونجو ایویلا برای ریاست بر سازمان جهانی تجارت (WTO) را اعلام کرد تا مانع نهایی برای رسیدن وی به این مقام و انتصاب نخستین رییس زن آفریقایی بر این نهاد جهانی هموار شود.

دفتر نماینده تجاری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد دکتر اوکونجو ایویلا دانش اقتصادی و دیپلماسی بین المللی را به ارمغان خواهد آورد و برای رهبری موثر خود مورد احترام گسترده است و در مدیریت یک سازمان بزرگ بین المللی با اعضای مختلف تجربه دارد.

تصمیم دولت بایدن برای حمایت از نامزدی اوکونجو ایویلا، به عنوان تغییر جهت در حمایت آمریکا از سازمان جهانی تجارت، با استقبال این نهاد روبرو شده است که در چهار سال گذشته هدف انتقاد گسترده دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا قرار داشت.

اکنون که آمریکا حمایت خود از نامزدی اوکونجو ایویلا را اعلام کرده است، انتظار می رود دیوید واکر، رییس شورای عمومی سازمان جهانی تجارت بزودی برگزاری نشستی در ژنو را اعلام کند و طی آن اعضای این سازمان انتصاب اوکونجو ایویلا به عنوان مدیرکل برای دوره چهار ساله را تایید کنند.

اوکونجو ایویلا در توییتر از حمایت آمریکا از انتصابش قدردانی کرد. والدیس دومبروسکیس، کمیسر تجارت کمیسیون اروپا در توییتی حمایت خود را از موضع آمریکا اعلام کرد و از همکارانش خواست با انتصاب اوکونجو ایویلا گامی به جلو برداشته و ثبات لازم را برای سازمان جهانی تجارت فراهم کرده و فرآیند اصلاحات ضروری در این نهاد را آغاز کنند.

سازمان جهانی تجارت از سپتامبر که روبرتو آزودو یک سال زودتر از پایان موعد ریاستش، از سمت مدیرکلی کنار رفت، بدون رییس مانده و از آن زمان تحت مدیریت چهار معاون مدیرکل قرار داشته است.

پروسه انتخاب مدیرکل جدید برای این نهاد سال گذشته که دولت ترامپ کاندیداتوری اوکونجو ایویلا را وتو کرده و یو میونگ هی، وزیر بازرگانی کره جنوبی را برای این سمت ترجیح داد، به بن بست رسید.

این مخالفت برای متوقف کردن روند انتخاب مدیرکل کافی بود زیرا تصمیمات سازمان جهانی تجارت بر اساس توافق ۱۶۴ کشور عضو آن صورت می گیرد. خانم یو روز جمعه پس از مشورت با دولت بایدن، به کمپین خود پایان داد.

خانم اوکونجو ایویلا سابق بر این وزیر دارایی نیجریه بود و با حضور در بانک جهانی، تجربه فعالیت در نهادهای بین المللی را داشته است. وی تا این اواخر ریاست گروه "اتحاد جهانی واکسن و ایمن سازی" را برعهده داشت و این موقعیت به وی نگرش منحصری درباره چگونگی کمک تجارت جهانی برای کمک به تسهیل عرضه واکسن و سایر ابزارهای ضروری برای مقابله با پاندمی کووید ۱۹ بخشید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این اقتصاددان ۶۶ ساله نیجریه ای که شهروند آمریکا نیز است، متعهد شده است نقش فعالتری به عنوان مدیرکل ایفا کند و تلاش کند نقطه نظر مشترکی در میان اعضای این نهاد تجاری پیدا کند. با این حال قدرت مدیرکل سازمان جهانی تجارت نسبت به اعضای این سازمان محدود است و تنها می تواند دیدارهایی را برگزار کرده و پیشنهادها و استراتژیهایی برای پرداختن به منازعات در سیستم تجارت جهانی مطرح کند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: