bazarnews

کد خبر: ۸۶۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
روز شنبه شاخص کل بورس ۳۷ هزار و ۶۲۳ واحد و شاخص هم‌وزن ۷ هزار و ۲۰ واحد افت کردند. همچنین شاخص کل فرابورس  ۲۹۴ واحد نزول کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۱۳۹ واحد رسید.
 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 78 نماد رشد قیمت و 389 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 16 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 81 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت سیمان ارومیه (ساروم)، نوش مازندران (غنوش) و حمل و نقل پتروشیمی (حپترو)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های توزیع داروپخش (دتوزیع)، بازرگانی و تولیدی مرجان کار (کمرجان) و سرمایه‌گذاری مسکن الوند (ثالوند) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای شبریز (پالایش نفت تبریز)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و بفجر (فجر انرژی خلیج فارس) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد (زشگزا)، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (حسینا) و پالایش نفت لاوان (شاوان) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه هزار و 284 میلیارد تومانی بسته شد.

صف های بورس

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات دیروز 283 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 47 بود. همچنین  ارزش صف‌های خرید نسبت به روز چهارشنبه 0.8 درصد افزایش یافت و به رقم  857 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 64 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 141 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز شنبه شرکت زغال سنگ پروده طبس (کزغال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 396 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کزغال، وسپهر (سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات) و سپیدار (سپیدار سیستم آسیا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز شنبه بیشترین صف فروش نیز به شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 102 میلیارد تومانی داشت. پس از شستا، گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و کدما (معدنی دماوند) بیشترین صف فروش را داشتند. 

صف های بورس

پیش بینی بورس امروز

روز شنبه شاخص‌های بازار نزول کردند و تعداد نمادهایی که افت قیمت داشتند بیشتر از نمادهای با رشد قیمت بودند. از طرف دیگر همچنان سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. در سمت تقاضا، 69 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 31 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز 94 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 6 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

دیروز رقم خروج پول حقیقی هزار و 937 میلیارد تومان بود و در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش بیش از صف‌های خرید بود و بازار با مازاد عرضه قابل توجهی بسته شد.

همچنین در معاملات دیروز شاخص بورس سطح حمایت یک میلیون و 170 هزار واحد را از دست داد و در آستانه سطح حمایت یک میلیون و 130 هزار واحد قرار گرفت. تحلیل‌گران بدبین معتقدند که بورس نشانه‌ای از صعود ندارد و با توجه به موج خروج از بازار نمی‌توان در کوتاه مدت به رشد شاخص بورس امیدوار بود. در مقابل تحلیل‌گران خوش‌بین از ایجاد تحولات سیاسی مثبت صحبت می‌کنند، آن‌ها معتقدند اگر شوک سیاسی مثبتی ایجاد شود بورس در وضعیتی است که در میان مدت توان رشد دارد چرا که قیمت‌ها به کف رسیده و گزارش‌های 9 ماهه گویای بهبود عملکرد شرکت‌ها خصوصا شرکت‌های کامودیتی محور است. اما تمامی این تحلیل ها تا قبل از تصمیم دیشب شورای عالی بورس بود.

دیشب این شورا تمام همت خود را به کار گرفت تا قطب نزولی بازار را ضعیف کند و به نفع قطب صعودی سوت بزند.بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت ۶ درصد خواهد بود. البته با توجه به اینکه تصمیمات شورای عالی بورس پس از ۷۲ ساعت قابلیت اجرا دارد از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه، این تغییر اعمال خواهد شد. با این حساب امروز برای بورس می تواند اتفاق مهمی باشد اگر فعالان بازار سرمایه ای این تصمیم ها را جدی بگیرند بازار می تواند در روند نزولی توقف کند. گرچه اقتصاددانانی مانند داود سوری، علی سعدوندی و حتی بخشی از فعالان بازار سرمایه می گویند این گونه تصمیم ها مرهمی کوچک بر زخم بزرگ بازار سرمایه است و فقط روند تعدیل را فرسایشی می کند.

صف های بورس

 

اقتصادنیوز/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: