bazarnews

کد خبر: ۸۶۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه این سازمان وظیفه تأمین خون ۹۰۰ بیمارستان مرکز درمانی را برعهده دارد، گفت: امروز دغدغه تامین خون کافی را نداریم زیرا با مدیریت شبکه ملی خونرسانی کشور و مدیریت پخش خون و فرآورده‌های آن نگذاشتیم مشکلی در تامین خون داشته باشیم.

بشیر حاجی بیگی با اعلام این مطلب گفت: سازمان انتقال خون یکی از سازمان‌های خوشنام و قابل اعتماد مردم عزیز ایران است که در عرصه سلامت کشور فعالیت می‌کند. وظیفه آن تهیه و تامین خون سالم در کشور است؛ تهیه خون سالم مورد نیاز ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی در کشور را به عهده دارد.

وی افزود: نزدیک به ۴۷ سال از تاسیس مرکز انتقال خون می‌گذرد و در حال حاضر نزدیک به دو و نیم میلیون نفر مردم عزیزمان از ۳۱ استان کشور جهت اهدای خون به همکاران ما در مراکز انتقال خون مراجعه می‌کنند و سالانه دو میلیون و ۱۰۰ واحد خون اهدا می‌شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: سالانه قریب به سه میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خون و فرآورده مثل گلبول فشرده شده ،پلاکت، پلاسما و... به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع می‌شود.

حاجی بیگی اظهار کرد: در کشور وظیفه تهیه و توزیع خون و فرآورده آن به یک سازمان واحد به نام ملی واحد سازمان انتقال خون واگذار شده که اصل و پایه اش را اهداکنندگان بدون چشم داشت و داوطلب خون تشکیل می دهند.

وی ابراز داشت: اکنون سازمان انتقال خون از مقوله کمیت گذر کرده است و بیشتر به کیفیت اهمیت می‌دهد و تضمین کیفیت و کنترل کیفی اهمیت بالایی در این سازمان دارد. ما امروز دیگر دغدغه تامین خون کافی را در کشور نداریم؛ چراکه با مدیریت شبکه ملی خونرسانی کشور و مدیریت پخش خون و فرآورده های آن نگذاشتیم مشکلی در تامین خون در مراکز بیمارستانی و درمانی داشته باشیم.

حاجی بیگی ادامه داد: اکنون خون تامین شده برای تزریق به بیماران تالاسمی کشور که مصرف کننده دائمی خون هستند و نزدیک ۲۰ درصد خون اهدایی در کشور برای آنان استفاده می شود از کیسه های کم لکوسیت است که گلبول های سفید آن توسط فیلتر هایی جداسازی شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران بیان کرد: برنامه حذف خون جایگزین در کشور را از سال ۲۰۰۷ اجرای کردیم و اکنون اهدای خون در کشور ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت و با اهدای ایثار گرانه است. مردم بدانند که هنوز در ۷۰ کشور دنیا اهدای خون جایگزین وجود دارد.

وی افزود:طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت داده کیفیت خون‌های اهدایی در ایران برابر با کشورهای توسعه یافته اروپایی است.

حاجی بیگی توضیح داد: ما برنامه ملی خون‌های نادر را از سال ۸۹ شروع کردیم و از سال ۹۰ با تایید انجمن بین‌المللی انتقال خون به جمع ۲۳ کشور که دارای برنامه ملی خون نادر هسند پیوستیم و در حال حاضر هم برنامه ملی تامین خون های نادر در کشور اجرا می شود.

وی اضافه کرد: تنها کشور مسلمان که دارای برنامه ملی خون های نادر است جمهوری اسلامی ایران است و خون نادر را ما در فریزرهای ویژه در دمای منفی ۸۰ درجه می‌توانیم به مدت ۱۰ سال نگه داری کنیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون عنوان کرد: ایران قطب آموزشی پژوهشی در منطقه و مرکز سازمان انتقال جهانی بهداست است و همکار سازمان جهانی بهداشت در آموزش انتقال خون به شمار می‌آید و جزو ۴ کشور برتر آسیا در طب انتقال خون هستیم.

حاجی بیگی یادآور شد: این موفقیت بسیار بزرگی است. با گذشت ۴۷ سال از تاسیس سازمان انتقال خون میزان خون اهدایی ما در حال حاضر از مرز ۵۳ میلیون واحد گذشته است و جای تشکر و قدردانی از همه اهدا کنندگان خون در کشور که سرمایه‌های اصلی سازمان انتقال خون هستند.

وی درباره واردات و صادرات خون بیان کرد: صادرات و واردات در همه جای دنیا و مراکز انتقال خون به دلیل بیماری‌های اپیدمیلوژیک ممنوع است. هر کشوری باید خون و فرآورده مورد نیاز خود را مردم کشورش تامین کند و ما هم در کشور ایران در این زمینه سرآمد هستیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون درباره ذخایر خونی در ایران گفت: بهترین مکان برای ذخایر خون رگ‌های مردم عزیزمان است،ما همیشه ذخایر خون به اندازه کافی داریم و هر زمان که این میزان کم شده است و اراده کردیم مردم عزیزمان حضور پیدا کردند.

حاجی بیگی درباره اهدای خون و پلاسما در دوران کرونا، گفت: همه دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون رعایت می‌شود و با اهدای پلاسما سیستم ایمنی پایین نمی‌آید و آنتی بادی به صورت مداوم در بدن ساخته می‌شود.

وی ابراز داشت: متاسفانه در کشور ما از ابتدای شیوع طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان تنها دو درصد مردم برای اهدای پلاسما مراجعه کردند و آمار پایین است.ما ۱۸ هزار نفر را از اردیبهشت ماه به عنوان مراجعه کننده داشتیم که ۱۵ هزار واحد اهدا شده است.در استان ها رتبه اول تا پنجم را در اهدای پلاسما تهران ،آذرباریجان غربی و یزد خوزستان و اصفهان دارد.

ایرنا/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: