bazarnews

کد خبر: ۸۶۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
تخمین بلومبرگ؛
برخی کشور‌ها تا چند ماه دیگر با واکسیناسیون سراسرذی ایمنی جمعی حاصل خواهند کرد.

گروه بهداشت و درمان بازارنیوز؛ تخمین خبرگزاری بلومبرگ آمریکا حاکی است در صورتی که روند واکسیناسیون جهانی با سرعت کنونی پیش برود برای رسیدن به ایمنی جمعی مردم جهان در برابر ویروس کرونا 7 سال زمان لازم است.

برای تهیه این گزارش داده های واکسیناسیون سراسری از 67 کشور دنیا جمع آوری شده است.

تاکنون و در 2 ماه گذشته حدود 124 میلیون نفر از مردم دنیا در برابر کرونا ویروس واکسینه شده اند و هنوز راه درازی تا کسب ایمنی گله ای (ایمنی جمعی) با واکسیناسیون 75 درصد از مردم دنیا در برابر کرونا ویروس جدید در پیش است.

در کشورهای مختلف زمان بازگشت به زندگی عادی متفاوت است و در حالی که در برخی کشورها از جمله در اسراییل یا انگلستان تخمین زده می شود تا ماه های آینده زندگی عادی با واکسیناسیون بیش از 75 درصد جمعیت برقرار شود، اما در برخی دیگر از کشورها از جمله در چین یا کانادا با سرعت واکسیناسیون کنونی ممکن است بازگشت به روند عادی و کسب ایمنی جمعی مردم دستکم 5 سال دیگر زمان بخواهد.

بر اساس تخمین بلومبرگ با سرعت کنونی دستکم 7 سال زمان طول خواهد کشید تا واکسیناسیون 75 درصد از مردم دنیا در 2 دوز دریافتی به فاصله 3 هفته از یکدیگر، تکمیل شود و به همین خاطر ممکن است کابوس کرونا ویروس تا 7 سال دیگر به عنوان یک پاندمی جهانی طول بکشد.

این روند به ویژه با توجه به شکاف موجود بین کشورهای دارا و ندار در زمینه تهیه واکسن تشدید می شود و در حالی که بسیاری از کشورهای ثروتمند واکسیناسیون را آغاز کرده اند اما هنوز چشم اندازی برای آغاز واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای متوسط و کم درآمد حتی تا پایان سال جاری میلادی دیده نمی شود.

از سوی دیگر در مبنای این محاسبه عامل احتمالی "جهش ویروس" در نظر گرفته نشده است و با این فرض انجام شده که واکسن های تولیدی برای کرونا همچنان روی جهش های ویروس کرونا در آینده هم موثر باشند.

همچنین محاسبات انجام شده بلومبرگ بر مبنای داده ها و اطلاعات کنونی است و اگر طی ماه ها و سال های آتی واکسنی موثر و یا درمانی قطعی برای ویروس کرونا کشف شود، طبیعی است که این پاندمی ممکن است خیلی زودتر از تخمین 7 ساله فروکش کند.

 

تخمین بلومبرگ: زندگی عادی پس از کرونا در سال 2027

 

بر اساس محاسبات انجام شده کشورهایی چون اسراییل و بریتانیا تا نیمه سال جاری میلادی با واکسیناسیون دستکم 75 درصد از جمعیت شان به ایمنی جمعی برسند. اسراییل می تواند خیلی زودتر به این هدف برسد چون با سرعت کنونی واکسیناسیون  دست یابی به واکسیناسیون 75 درصد از جمعیت آن در مدتی کمتر از 3 ماه حاصل خواهد شد.

در ایالات متحده آمریکا هم با سرعت کنونی یعنی با تزریق روزانه بیش از 1 میلیون و 339 هزار دوز واکسن تا 11 ماه دیگر ایمنی جمعی با واکسیناسیون 75 درصد از جمعیت این کشور حاصل خواهد شد . جو بایدن رییس جمهوری جدید آمریکا طرحی برای واکسیناسیون 100 میلیون نفر طی 100 روز در دست اقدام دارد.

اما در کشورهای اروپایی به استثنای بریتانیا وضع متفاوت است و پیش بینی می شود با سرعت کنونی برخی کشورهای اروپایی بین 3 تا 4 سال برای ایمنی جمعی فرصت بخواهند.

در آلمان با سرعت کنونی دستیابی به ایمنی جمعی دستکم 3 سال زمان خواهد برد. در بریتانیا تا پایان سال جاری این ایمنی حاصل است و در برخی کشورها از جمله بلژیک ممکن است تا حدود 4 سال زمان ببرد.

ترکیه 3 سال و چین و کانادا هم با سرعت کنونی واکسیناسیون 5 سال زمان نیاز دارند تا 75 درصد از جمعیت خود را واکسینه کنند.  در برزیل هم دستیابی به این هدف 4 سال زمان خواهد برد.

این محاسبه با توجه به داده های استخراج شده از روند واکسیناسیون در 67 کشور انجام شده و ممکن است با داده ها و اتفاقات جدید در واکسیناسیون و درمان بیماری کووید19 نتایج این محاسبه هم دستخوش تغییر شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: