bazarnews

کد خبر: ۸۶۶۰۸
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
در حالی که سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره لزوم توقف غنی‌سازی توسط ایران با انتقادهای زیادی همراه شد، یک مقام آمریکایی در توضیح سخنان بایدن گفت که منظور وی توقف غنی‌سازی فراتر از برجام بوده است.

یک مقام ارشد آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز صحبت‌های ضبط شده «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره برجام را تصحیح کرد.

جو بایدن در مصاحبه‌ای که دو روز پیش ضبط شده و امروز بخش‌هایی از آن از شبکه سی‌بی‌اس منتشر گردید، مدعی شد که برای برداشته شدن تحریم‌ها، ایران باید غنی‌سازی را متوقف کند.

مقام ارشد آمریکایی که خبرگزاری رویترز نام وی را اعلام نکرد در تصحیح این سخنان بایدن گفت: «مصاحبه بایدن در سی‌بی‌اس به معنای آن است که ایران باید غنی سازی اورانیوم فراتر از محدوده‌ توافق هسته‌ای را متوقف کند.»

 مجری شبکه خبری «سی‌بی‌اس» در این مصاحبه که بخش‌هایی از آن از منتشر شد، از بایدن پرسید: «آیا آمریکا برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره اول تحریم‌ها را برمی‌دارد؟»

جو بایدن در پاسخ گفت: «نه!»

مجری  در ادامه پرسید: «این به این معناست که ایران اول باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند؟»

جو بایدن گفت:« بله!» (البته بایدن تنها به تکان دادن سر خود به معنای بله اکتفا کرد و حتی به خود زحمت گفتن کلمه بله را نداد.)

مطرح شدن موضوع توقف غنی‌سازی انتقادهای زیادی را هم از مجری شبکه سی‌بی‌اس و هم از بایدن درباره عدم اطلاع از مفاد برجام مطرح کرد.

بر اساس برجام، ایران حق غنی‌سازی اورانیوم تا درصد غنای 3.67 را دارد و تحت این توافق، ایران از غنی‌سازی اورانیوم منع نشده است.

دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

ترامپ پس از خروج از برجام کارزار فشار حداکثری علیه ایران را با هدف مجبور کردن تهران برای آمدن به پای میز مذاکره برای دست یابی به توافق دیگر آغاز کرد.

دولت ترامپ در حالی در روز اول بهمن ماه امسال به پایان رسید که وی در رسیدن به هدف خود علیه ایران موفق نشد این در حالی است که ایران همچنان در برجام باقی مانده و تنها در واکنش به خروج کامل آمریکا از برجام و عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهداتشان به این توافق، بخشی از تعهدات خود را کاهش داده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: