bazarnews

کد خبر: ۸۶۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای گسترش طب ایرانی و مکمل به صورت علمی باید هم فهمی و درک متقابل را تقویت و آشتی بین دو جناح طب مدرن و ایرانی را ایجاد کنیم و در شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل باید کمیته‌ها و زیر کمیته‌هایی تشکیل شود تا هر دو طرف تعامل و گفت‌وگو کنند.

سعید نمکی روز یکشنبه در جلسه شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: بزرگترین آفت توسعه در تاریخ کشور، افراطی‌گری بوده است. تنازع بین دو اندیشه مدرنیته و سنت، موجب عدم توسعه و پیشرفت کشور شده است. زمانی دو فرد خارجی به نام‌های مک لود و جورج بندیک بالوین برای برنامه ریزی توسعه به ایران آمده بودند و بالوین می گوید که هر دو ما اشتباه کردیم که به ظرفیت های درونی سرزمین ایران فکر نکردیم و دانشمندانی که در ایران سابقه دیرینه مطالعه و برنامه ریزی داشتند، توجهی نکردیم.

وی ادامه داد: افراطی گری همیشه عامل انزوا و کندی حرکت توسعه در همه کشورها بوده و اعتدال، ابزار پیشرفت و توسعه یک کشور است. افراط و افراطی گری حاصل بی خردی و عدم منطق و استدلال است و همیشه شیوه اعتدال، شیوه خردورزی و اندیشه های منطقی است. در مورد طب ایرانی و مدرن، افراطی گری از دو سوی طیف عامل گسست و واگرایی بین این دو طیف و عدم شکوفایی جنبه های عقلایی، خردمندانه و علمی این مجموعه ها بوده،  اما خوشحالم که امروز خردمندان دو عرصه را در کنار هم می بینیم.

پیوند جسم و روح ناگسستنی است

وزیر بهداشت اظهار کرد: شعر پارسی یکی از آینه های تمام عیار و تمام نمای فلسفه، حکمت و طب ایرانی است. در آثار بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب فارسی به سلامت روان توجه شده و از زمانی که بین روح و جسم، جدایی انداختیم و روان پزشکی را از سایر رشته ها جدا کرده ایم، مشکلات بیشتری را شاهد هستیم. چون اگر روان به هم ریخت، در بدن مشکلاتی مانند بی خوابی، سوء هاضمه و دیگر مشکلات ایجاد می شود و پیوند جسم و روح ناگسستنی است.

نمکی ادامه داد: نباید دانشجویان علوم پزشکی را از گذشته این سرزمین محروم کنیم و این همانند محروم کردن دانشجویان معماری با معماری اصیل این سرزمین است. تخت جمشید و سازه های آن، مسجد شیخ لطف الله که تمام معماری آن ذهنی بوده را مگر می شود به دانشجوی معماری نیاموزیم؟ اگر گذشته غنی و میراث طبی کشور را به دانشجویان پزشکی نیاموزیم، برخی فارغ التحصیلان خودشان را متعلق به دیرینه فرهنگی و علمی ایران نمی دانند و همه جای دنیا برای آنها یکسان خواهد بود.

در دانشگاه‌ها انسان‌های تک بعدی تربیت می‌کنیم

وی بیان کرد: حکمت یعنی جامع اندیشی و نگاه چند بعدی. وقتی انسانی رو به روی ما نشست، باید او را مجموعه ای از آفرینش ببینیم و این است که بین طبیب و حکیم، تفاوت ایجاد می کند. ممکن است فردی فوق تخصص یک رشته پزشکی شود،  اما به بیمار حکیمانه نگاه نکند و این نقصی است که در دانشگاه های علوم پزشکی داریم و انسان های تک بعدی تربیت می کنیم.

اعتدال زبان گفتمان با عقلا است

وزیر بهداشت افزود: همه ما باید با شارلاتانیسم مقابله کنیم و بجنگیم. اعتدال زبان گفتمان با عقلا است و دیگر با اعتدال نمی توان با شارلاتانیسم مقابله کرد. امروز باید تکلیف مان را با یک جریان فرصت طلب سودجو روشن کنیم و البته مستندات برای طب ایرانی و مکمل باید در قالب پژوهش، تقویت شود.

وی اظهار کرد: باید تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی صحیح از شیوه های علمی طب ایرانی و مکمل برای جامعه در دستور کار ما قرار گیرد تا مردم تفاوت سره از ناسره را متوجه شوند. در طب مدرن برای برخی سوالات مردم، ممکن است پاسخی نداشته باشیم، اما باید راه را برای ارتقای آگاهی مردم نسبت به طب ایرانی و مکمل مورد تایید و علمی باز کنیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: نباید فقط و فقط به طب ایرانی فکر کنیم. چون طب مکمل غیر ایرانی هم در آینده بیش از این توسعه می یابد. موسیقی درمانی، رایحه درمانی و ماساژ درمانی و خیلی از رشته های طب مکمل در کشور مورد استقبال است و یکی از راه ها در این زمینه، داشتن یک موسسه قوی آموزشی است که همه رشته های طب مکمل و طب ایرانی را در آنجا داشته باشیم.  

خدمات طب مدرن و ایرانی ادغام شوند

نمکی اظهار کرد: باید نگاه و رویکرد و همچنین خدمات بین طب مدرن و ایرانی ادغام شوند. این ادغام باید توسط اساتید برجسته این دو گروه انجام شود. راه های قانونی ادغام خدمات طب ایرانی و مکمل در سطوح یک و دو و سه خدمات از طریق تدوین پروتکل و راهنماهای بالینی در کمیته ای در ذیل این شورا، بررسی و در جلسه بعدی ارائه شود.

وی بیان کرد: ایران با تنوع اقلیمی فوق العاده ای که دارد، بهترین منطقه برای کشت گیاهان دارویی است. البته نباید گیاهان دارویی بدون کشت صنعتی، از طبیعت این کشور جدا شود. متاسفانه در این مدت، خیلی از گونه های گیاهی بر اثر همین کم توجهی ها و برداشت بی رویه، حذف شده اند و علمای طب ایرانی باید بگویند که این گیاهان در کدام مناطق کشت شود و باید گیاهان دارویی به شیوه علمی، عصاره گیری شوند.

در این نشست ایرج فاضل، علی اکبر ولایتی،  حسین علی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، علی رضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، قاسم جان بابایی معاون درمان، مدیران دفتر طب ایرانی و مکمل و جمعی از مدیران ارشد وزارت بهداشت حضور داشتند.

وزارت بهداشت/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: