bazarnews

کد خبر: ۸۶۶۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
براساس آمار و اطلاعات وزارت صمت، از ۲۸ آبان سال گذشته تا پایان دی ماه امسال ۱۸۷۰ مورد ثبت نام در سامانه بهین یاب برای صدور جواز تاسیس در زمینه استخراج رمزارز انجام شده است.
گروه بازاردیجیتال بازارنیوز- رضامؤیدی؛ براساس آمار و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، از ۲۸ آبان سال گذشته تا پایان دی ماه امسال ۱۸۷۰ مورد ثبت نام در سامانه بهین یاب برای صدور جواز تاسیس در زمینه استخراج رمزارز انجام شده که ۱۳۸۰ مورد مجوز تاسیس صادر شده که مجموع ظرفیت جواز‌های تاسیس صادر شده ۷۶ میلیون تراهش بر ثانیه است و معادل تقاضای ۱۷۰۰ مگاوات برق است. البته بر اساس این گزارش اکثر مجوز‌ها فاقد پیشرفت فیزیکی بوده و ابطال سیستمی شده است.

در این میان در مدت یاد شده ۱۶ مورد ثبت نام برای صدور پروانه بهره برداری انجام شده که از میان آن‌ها تنها دو مورد موفق به دریافت پروانه بهره برداری شده اند. مجموع ظرفیت پروانه‌های بهره برداری صادر شده نیز ۵ هزار تراهش بر ثانیه معادل تقاضای ۰.۱ مگاوات است... همچنین در این گزارش آمده که بر اساس اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقد شده که ۷ واحد از آن‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند و برای هیچ یک پروانه بهره برداری در سامانه بهین یاب صادر نشده است.

در این گزارش همچنین استخراج جهانی سالیانه بیت کوین ۳۲۴ هزار بیت کوین معادل با ۱۱ هزار میلیون دلار برآورد شده است. برآورد‌ها حاکی از این است که ظرفیت استخراج و مجوز‌های صادره در صورت تبدیل به پروانه بهره برداری در ایران معادل ۴۲/۰۰۰ بیت کوین یعنی ۱۴۰۰ میلیون دلار خواهد بود.
گزارش وزارت صمت از استخراج بیت کوین در کشور
گفتنی است که در محاسبات یاد شده قیمت هر بیت کوین ۳۴ هزار دلار در نظر گرفته شده است.

در مورد وضعیت خود اظهاری در سامانه بهین یاب نیز این گزارش از ثبت نام ۲۱۱۲ مورد متقاضی خبر می‌دهد که ۱۲۲۶ مورد از آن‌ها حدود ۱۱ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۵۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه پرداخت کرده اند.

فرآیند خوداظهاری از ۲۷ مردادماه امسال شروع شده و همچنان ادامه دارد، اما فرصت ثبت نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی، دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت یا اعلام فهرست مراکز دارای جواز تاسیس استخراج رمزارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه را دارند پنجم بهمن ماه به پایان رسید.

پنجم اسفندماه امسال نیز مهلت تعیین تکلیف مایتر‌ها و بارگذاری مدارک توسط متقاضیان در سامانه بهین یاب به پایان می‌رسد.
گزارش وزارت صمت از استخراج بیت کوین در کشور
البته آمار ارائه شده مربوط به واحد‌هایی است که با مجوز فعالیت می‌کنند، اما در هفته‌های اخیر در پی افزایش مصرف برق در کشور و خاموشی‌های پراکنده فعالیت تعدادی از مایثر‌های بدون مجوز متوقف شده است.

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از حضور چینی‌ها برای استخراج بیت کوین در ایران منتشر شده و این گمانه زنی مطرح شده که یکی از دلایل قطعی گسترده برق در سال جاری افزایش چشمگیر استخراج رمزارز‌ها به صورت قانونی و غیرقانونی است؛ بنابراین در هفته‌های اخیر اخباری از برخورد با برخی از مایتر‌های غیرمجاز منتشر و همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج کنندگان رمزارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج کنندگان رمزارز چینی هم متوقف شد.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: