bazarnews

کد خبر: ۸۶۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهم‌ترین عامل در تعیین سرنوشت شرکت‌ها را مدیریتی دانست و گفت: هلدینگ آتیه صبا، نمونه موفق تأثیر مدیریت در تحولات بزرگ در بنگاه‌های اقتصادی و تحقق اهداف است.

حجت‌الله میرزایی در گردهمایی مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا که با حضور اکبر افتخاری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، اظهار کرد: هلدینگی که حدود یک‌سوم از بنگاه‌های مدیریتی صندوق‌های بازنشستگی را در خود دارد، اکنون یک دوره بسیار خوب را تجربه می‌کند.

وی افزود: با ورود آتیه صبا به بورس و افزایش سرمایه‌، آینده این هلدینگ بسیار بهتر خواهد شد؛ در حال حاضر هر چهار صندوق وابسته به وزارت تعاون در وضعیت بسیار بهتری در مقایسه با گذشته قرار گرفته‌اند.

وی با تأکید بر این که شفاف‌ترین روزها و  عملکردهای مدیریتی در این بنگاه‌ها رقم می‌خورد، تصریح کرد: ۸۲ درصد از کل دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی، بورسی شده‌اند و به‌زودی به بالای ۹۰ درصد می‌رسد که این اتفاق بسیار افتخارآفرین است.

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بورسی‌شدن را گامی بزرگ برای شفافیت و کارآمدی بنگاه‌های اقتصادی دانست .

میرزایی با اشاره به اجرای پروژه‌های مربوط به آینده‌پژوهی از چهار ماه پیش در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تشریح کرد: شهری‌شدن اقتصاد، جهش به سوی دنیای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزایش اهمیت آب و انرژی در آینده، ضرورت تمرکز بر نقش زنان به‌عنوان مخاطب و به‌عنوان شریک اجتماعی در بنگاه‌های اقتصادی، افزایش سهم آسیایی‌ها در تأثیرگذاری بر پیشرفت‌های دنیای مدرن، رشد درآمد سرانه، بالارفتن نرخ امید به زندگی و به تبع آن، افزایش آمار سالمندان در جهان و ایران موجب شده است تا هر روز بیش از گذشته نیازمند پیش‌بینی آینده و برنامه‌ریزی برای آن باشیم.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که تا سال ۱۴۱۵سهم سالمندان ایران از ۹.۵ درصد جمعیت به ۱۵درصد افزایش خواهد یافت، یادآور شد: متأسفانه برای جمعیت هشت میلیون نفری سالمندان کشور تنها ۲۰ پزشک متخصص طب سالمندی در کشور فعالیت دارند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ رشد 1.5 تا سه درصدی را تجربه کند که با توجه به آثار دوران تحریم و پایین‌آمدن قیمت نفت طی سال 2020، رشد قابل توجهی خواهد بود.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی می‌تواند از این شرایط بهترین بهره را ببرد، ولی مشکل اصلی سطح پایین تخصص و دانش نسبت به تحولات جهانی و آشنا نبودن به زبان گفت‌وگو با نظام جهانی است.

میرزایی با تأکید بر اینکه در سطوح خرد و کلان، مدیریت، مهم‌ترین مؤلفه تعیین‌کننده است، خاطرنشان کرد: حتی در سخت‌ترین دوره‌های مراودات بین‌المللی، ویژگی‌های مدیریتی می‌توانند اثرگذار باشند؛ از این رو، شکل‌گیری یک بازار رقابتی بین مدیران اتفاقی است که در آینده به شدت به آن نیاز داریم. البته آنچه تعیین‌کننده است، صرفاً رزومه تحصیلی یا سابقه مدیریتی نیست، بلکه مهم‌تر از آن عملکرد و دستاوردهای مدیران بنگاه‌های اقتصادی است که باید معیار و مبنای انتخاب آنان قرار گیرد. به این ترتیب، ایجاد بازار رقابتی مدیران حرفه‌ای یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که کمک می‌کند تا قدر و قیمت مدیران به‌درستی مشخص شود.

وی با بیان این که «متأسفانه طی پنج دهه اخیر فاقد استراتژی و توسعه صنعتی در کشور بوده‌ایم»، عنوان کرد: کوچک و پراکنده‌بودن بنگاه‌های صنعتی و مکان‌یابی غلط برای آن‌ها، فقدان زنجیره ارزش، فرسودگی ماشین‌آلات و عقب‌ماندگی تکنولوژیک، موجب آسیب‌پذیری آن‌ها شده است. علاوه بر این، ساختار نامناسب تعداد و ترکیب نامناسب منابع انسانی، سطح پایین بهره‌وری و تحقیق و توسعه (R&D)  در سازمان‌ها ازجمله موارد آسیب‌رسان برای شرکت‌ها هستند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  همچنین بر لزوم ایجاد رقابت درونی برای ارتقای سطح بهره‌وری تأکید  و اعلام کرد: بورسی‌شدن بنگاه‌ها کمک می‌کند تا بتوانیم اثربخشی آن‌ها را محاسبه کنیم. در سطح ملی و جهانی ، با توجه به روندهای اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی، فرصت‌های بزرگی پیش‌روی بنگاه‌های اقتصادی است و شرکت‌ها با وجود تنوع در زمینه‌های فعالیت‌شان، فرصت‌های همکاری برای تبادل و ارتقای سهم‌ را در بازارهای منطقه‌ای و جهانی در اختیار دارند.

میرزایی ابراز امیدواری کرد که با آینده‌نگری و تدبیر هلدینگ آتیه صبا این موضوع مورد توجه قرار گیرد و آینده بهتری در این هلدینگ رقم بخورد.

خبر داغ/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: