bazarnews

کد خبر: ۸۶۷۵۴
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
معاون اقتصادی بانک‌مرکزی گفت: بانک‌مرکزی و شبکه بانکی امسال در حوزه تسهیلات‌دهی به فعالان اقتصادی بسیار خوب عمل کردند و یکی از دلایل اصلی رشد اقتصادی، حمایتی است که بانک‌ها از فعالان اقتصادی داشتند.

پیمان قربانی درخصوص کمک به رشد اقتصادی اظهار کرد: مهم‌ترین کمکی که بانک‌مرکزی می‌تواند به رشد اقتصادی بکند، اول از همه ایجاد فضای با ثبات و مهار تورم در سطح پایین و پایدار در اقتصاد است، در کنار این امر، مباحث تسهیلات‌دهی به فعالیت‌های اقتصادی و سایر امور شکل می‌گیرد.

معاون اقتصادی بانک‌مرکزی خاطرنشان کرد: خوشبختانه به‌رغم اینکه در دو سال گذشته، اوج التهابات را داشتیم، اقتصاد کشور توانست مسیر خودش را بازیابی کند، با وجود محدودیت‌هایی که بر تولید و صادرات نفت اعمال شده بود، بخش غیرنفتی در سال گذشته تا فصل سوم، رشد و مسیر خوبی را طی کرده بود و در فصل چهارم هم به‌رغم بحث بیماری کرونا، رشد غیرنفتی مثبت بود. در سال‌جاری، در فصل اول، رشد اقتصادی بدون نفت، در سطح منفی ۶/ ۰ درصد بود و رشد اقتصادی بدون نفت در فصل دوم به ۲/ ۳ درصد رسید. رشد اقتصاد با نفت در فصل اول ۹/ ۲- درصد رسید و در فصل دوم به ۱/ ۵ درصد رسید. در مجموع ما در شش ماهه سال ۹۹، رشد اقتصادی با نفت معادل ۳/ ۱ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت ۴/ ۱ درصد را تجربه کردیم. این درحالی‌ است که خیلی از کشورها، انقباض ۲۰ درصدی را در اقتصادشان تجربه کردند.بانک‌مرکزی و شبکه بانکی امسال در حوزه تسهیلات‌دهی به فعالان اقتصادی بسیار خوب عمل کردند و یکی از دلایل اصلی رشد اقتصادی، حمایتی است که بانک‌ها از فعالان اقتصادی داشتند. رشد بخش صنعت و کارگاه‌های بزرگ صنعتی در فصل تابستان بسیار خوب و فراتر از انتظارات بود. این نشان می‌دهد اقتصاد کشور ظرفیت بازیابی توان خودش را دارد و در واقع اتکا به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مقاوم‌سازی اقتصاد، یک رویکرد اصولی است که توسط بانک‌مرکزی و سایر ارکان اقتصادی کشور باید دنبال شود.معاون اقتصادی بانک‌مرکزی افزود: یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود این است که برنامه بانک‌مرکزی برای نرخ‌های سود بانکی چه بوده است؛ در شرایط حال‌حاضر اقتصادی کشور، سیاست‌گذاری در زمینه نرخ‌های سود، از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است. ما از یک طرف تورم بالا را به خاطر التهابات انتظارات تورمی داریم، و از یک طرف ما شوک عرضه منفی تحریم‌ها را داریم، در کنار این شوک عرضه منفی از ناحیه بیماری کرونا در اقتصاد را داشتیم. در اینجا بانک‌مرکزی در زمینه نرخ‌های سود با وضعیت پیچیده‌ای مواجه بوده است.قربانی افزود: بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که صورت گرفته و تجربیات بین‌المللی هم نشان می‌دهد که اصولا تعدیل نرخ‌های سود برای مقابله با این شکل از حملات سفته‌بازی، کارآیی ندارد. یعنی اینکه فکر کنیم که چون نرخ ارز جهش داشته، حال بیاییم نرخ‌های سود را به شدت افزایش دهیم که آن را مهار کنیم، در نتیجه این سازوکار، اقتصاد را در یک چارچوب معیوبی گرفتار می‌کند که هم در واقع آن حملات به خوبی مهار نمی‌شود چون راهکار مهارش، نرخ سود نیست و هم اینکه صدمه جدی به سرمایه‌گذاری و تولید در کشور وارد می‌شود.

 

گسترش نیوز/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: