bazarnews

کد خبر: ۸۶۷۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
رییس نظام صنفی کشاورزی از تعیین قیمت خرید تضمینی چغندر قند بهاره در هفته آینده خبر داد.

محمد شفیع ملک زاده در پاسخ به این سوال که شورای قیمت گذاری چه تصمیماتی در خصوص اصلاح قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی گرفته است، گفت: در جلسه روز گذشته شورای قیمت گذاری مباحث خوبی در مورد قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی مطرح شد. اما تعیین قیمت محصولاتی چون چغندر قند بهاره و گندم نیازمند بررسی مستندانی است و به همین جهت تعیین قیمت به هفته آینده موکول شد.

وی ادامه داد:تمرکز اصلی جلسه بیشتر بر روی تعیین قیمت چغندر قند بود، زیرا زمان کشت آن از روزهای آینده شروع می شود و کشاورزان بایستی نسبت به قیمت اعلام شده دولت آگاهی داشته باشند تا بتوانند برای کشت تصمیمات لازم را بگیرند. بنابراین دوشنبه هفته آینده پس از بررسی مستندات، قیمت نهایی خرید تضمینی این محصول اعلام خواهد شد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه شورای قیمت گذاری علاوه بر تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات وظایف دیگری چون نحوه خرید  و اعطای تسهیلات بر بخش های مختلف کشاورزی را بر عهده دارد، گفت: اگر جلسات شورا به طور مرتب برگزار شود قیمت خرید تضمینی تمام محصولات به زودی مشخص خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چه قیمتی برای خرید چغندر قند بهاره در جلسه شورا پیشنهاد شده است، گفت: پیشنهاد نظام صنفی کشاورزی این بود که با توجه به اینکه قیمت تمام شده یک کیلو چغندر قند ۱۲۵۰ تومان است با سود متعارف قیمت خرید تضمینی آن ۱۳۸۰ تا ۱۴۰۰ تومان باشد. یعنی از قیمت قبلی اعلام شده حدود ۵۰۰ تومان بیشتر شود.  

به گفته وی اگر نرخ های قبلی خرید تضمینی اصلاح نشود کشاورزان از تولید استقبال نمی کنند و مجبور به واردات حداقل یک میلیون تن شکر خواهیم شد.

ملک زاده در پایان به حضور اعضای شورا و لزوم توجه بیشتر به اهمیت شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه دو عضو رسمی شورا یعنی رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد در جلسه حضور نداشتند و معاونین آنها در این جلسه بودند که چون در قانون مشخصا به حضور روسای سازمان ها اشاره شده بنابراین نمایندگان آنها حق رای ندارند.  انتظار می رود که این دو عضو دولتی شورا بیشتر به این جلسه بها بدهند.

به گزارش ایسنا اولین جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی از محصولات اساسی کشاورزی روز گذشته به ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
(ایسنا)

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: