bazarnews

کد خبر: ۸۶۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
فیبروز ریوی بیماری است که باعث ضخیم و سفت شدن بافت ریه می‌شود و کار ریه ها را سخت تر می‌کند

زخم فیبروز ریوی می تواند به علت های مختلفی ایجاد شود و در اغلب موارد، پزشکان نمی‌دانند چه مشکلاتی باعث بروز آن شده است. آسیب ریوی ناشی از فیبروز ریوی نمی تواند برطرف و درمان شود، التیام التهاب باعث نسج جوشگاهی می شود که عملکرد ریه را تحت تاثیر قرار می دهد .
اما داروها گاهی می توانند به بهبود کیفیت زندگی کمک کنند. در ادامه به علایم و دلایل بروز فیبروز ریوی و راه های پیشگیری از آن اشاره می کنیم :

 عوامل موثر در بروز فیبروز ریوی
فیبروز ریوی در کودکان و نوزادان هم دیده می شود اما احتمال بروز آن در میان سالان و سالمندان بیشتر است. از جمله عوامل بروز آن می توان به مصرف سیگار اشاره کرد.
اگر محل کار فرد در معدن است یا در معرض عوامل آلوده کننده ریه مانند گرد و غبار سیلیس،الیاف آزبست، گرد و غبار فلزات سخت، گرد زغال سنگ و ذرات  قرار دارد، خطر ابتلا به فیبروز ریه بیشتر است.
همچنین پرتودرمانی قفسه سینه یا استفاده از برخی داروهای شیمی درمانی فرد را مستعد فیبروز ریه می کند.

 علایم شایع فیبروز ریه
تنگی نفس
سرفه خشک یا مزمن
خستگی
کاهش وزن بی دلیل
درد عضلات یا مفاصل
پهن شدن نوک انگشتان
فیبروز ریوی  و شدت علایم آن  می تواند به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد مبتلا به شدت با بیماری درگیر هستند و بعضی دیگر علایم متوسطی دارند.

  رابطه ریفلاکس معده و فیبروز ریوی
بسیاری از افراد مبتلا به فیبروز ریوی همچنین ممکن است ریفلاکس معده، بیماری که اسید از معده شما به مری می رسد، داشته باشند. ریفلاکس ممکن است یک عامل خطر برای فیبروز ریوی باشد یا منجر به پیشرفت سریع تر این وضعیت شود.

  بیماری های تاثیر گذار در فیبروز ریوی
بسیاری از مواد و شرایط می تواند منجر به فیبروز ریوی شود که حتی در اغلب موارد، علت هرگز پیدا نمی شود. محققان نظریه های متعددی در باره چگونگی بروز فیبروز ریوی دارند، از جمله ویروس ها و قرار گرفتن در معرض دود سیگار . همچنین برخی از اشکال فیبروز ریوی در خانواده ها وجود دارد و وراثت ممکن است در فیبروز ریوی نقش داشته باشد.

راه های تشخیص فیبروز ریوی
آزمایش های تصویربرداری
اکوکاردیوگرام
آزمایش عملکرد ریه
اکسیمتری پالس
(این آزمایش ساده با قرار دادن یک دستگاه کوچک روی انگشت برای اندازه گیری اشباع اکسیژن در خون انجام می شود.)

  درمان  و پیشگیری  برای رفع فیبروز ریوی
مصرف روغن کبد ماهی کاد
ترک سیگار
مصرف مرکبات
مصرف کلم بروکلی

نخست نیوز/

برچسب ها: ریه ، بیماری ، فیبروز ریه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: