bazarnews

کد خبر: ۸۶۷۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
در انگلیس شمار کودکانی که پس از بهبودی از بیماری کووید19 به یک بیماری شبیه کاوازاکی مبتلا می‌شوند افزایش یافته و گفته می‌شود که دست‌کم دو کودک بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

افت شدید فشار خون، ضایعه پوستی و تب تا 40 درجه سانتیگراد، نخستین علائم بیماری نادری هستند که کودکان در انگلیس در دوران کرونا به آن مبتلا می‌شوند.
بر اساس گزارش روزنامه گاردین، روزانه تا 100 کودک با این علائم در بیمارستان‌های این کشور بستری می‌شوند.
گفته می شود این کودکان پیش‌تر به کووید19، بیماری ناشی از کرونای جدید (سارس‌کوو 2) مبتلا شده‌اند و چند روزی از بهبودی آنها گذشته است. حالِ برخی از آنها به حدی وخیم است که باید به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شوند.
کارشناسان نام این بیماری ناشناخته را سندرم التهابی چندسیستمی کودکان (PIMS) گذاشته‌اند.
نخستین مورد این بیماری اواسط آوریل 2020 در لندن نمایان شد و مورد معالجه قرار گرفت. آن زمان گفته شد که کودک به بیماری کاوازاکی مبتلا شده است.
کاوازاکی که نام کاشف ژاپنی خود را یدک می‌کشد، علائمی شبیه بیماری‌های ویروسی یا میکروبی دارد، از جمله تب شدید، تورم و قرمزی چشم‌ها، ضایعات پوستی و تورم غدد لنفاوی گردن. کاوازاکی در کشورهای گوناگون بروز کرده اما شدت آن در شمال شرقی آسیا بیشتر است.
در اوت 2020 در انگلیس موارد دیگری از PIMS مشاهده شد و پژوهشگران را به تحقیق واداشت. آنها متوجه شدند که این بیماری با کاوازاکی متفاوت است و به‌طور عمده نوزادان و کودکان خردسال را درگیر می‌کند و در برخی از آنها باعث التهاب دیواره رگ‌ها در سراسر بدن می شوند. 
بنابر گزارش دویچه وله، از هر 5000 کودکی که به کووید19 مبتلا شده‌اند، یکی به PIMS دچار شده و به گفته پزشکان حدود 80 درصد آنها پیش از ابتلا کاملا سالم بوده‌اند.

برچسب ها: بیماری ، کرونا ، انگلیس
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: