bazarnews

کد خبر: ۸۶۸۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
وزیر اسبق سیاست امور خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی نباید برای مذاکره با آمریکا از خود شتاب زدگی نشان دهد.
 

منوچهر متکی، وزیر اسبق سیاست امور خارجه، در سومین شب از ویژه برنامه «پلاک دیپلمات» این دانشگاه گفت: امروز بخشی از نخبگان آمریکا می‌گویند ما تا کی باید پای منبر رژیم صهیونیستی سینه بزنیم و حافظ منافع این رژیم باشیم.

وی با بیان اینکه ما باید ببینیم که بایدن و آمریکایی‌ها در مورد اصل مسائل ایران و آمریکا و برجام در حرف‌ها و مواضع خود چه رویکردی دارند، چون مواضع آن نشان می‌دهد که آمریکا در دوره جدید چه نگاهی نسبت به ایران دارد، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم خارج از نگاهی که آمریکا به ایران دارد به طراحی تعامل با آمریکا بپردازیم و این موضوعی است که باید در وزارت امور خارجه، شورای عالی امنیت ملی و اتاق‌های فکر در مورد آن فکر شود.

متکی تصریح کرد: در مورد برجام صورت مسئله کاملا روشن است به گونه‌ای که آمریکا از این توافق خارج شده، اما ارزیابی برخی‌ها این است که بایدن با ترامپ متفاوت است؛ خب این متفاوت بودن باید در اظهارنظر‌های برجامی آمریکا خود را نشان بدهد، چون در حال حاضر توپ در زمین آنهاست.  

وی با بیان اینکه ترامپ چهار سال به خود فشار آورد و به هیچ چیز نرسید و نهایتا به تعبیر رهبر معظم انقلاب او که می‌خواست در عید سال 2019  در تهران جشن بگیرد به قبرستان تاریخ سپرده شد، تصریح کرد: توصیه بنده به دستگاه دیپلماسی کشورمان این است که اندکی صبر کنند تا آمریکایی‌ها مواضع خود را در مورد ایران بیان کنند و البته در حال حاضر نیز وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و بایدن حرف‌های خود را زده اند. معتقدم باید این حرف‌ها را کنار هم بگذاریم و ببینیم که رویکرد بایدن چیست؟ آیا رویکرد او مسالمت جویانه و در جهت حل موضوع است و یا توپ را در زمین ایران انداختند.

وزیر امور خارجه اسبق کشورمان با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها برخلاف گذشته که به کشور‌ها امر و نهی می‌کردند امروز به جایی رسیدند که هر کاری را که می‌خواهند نمی‌توانند در دنیا انجام دهند و جلوی هر کاری را هم نمی‌توانند بگیرند، گفت: حرف‌های بایدن و حرف‌های وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا در راستای حل مسائل ایران نیست و اگر از همین حرف‌های دیروز بایدن به این نتیجه برسیم آقایان باید مراقب باشند که با واسطه فرستادن و بنابر شنیده‌ها فرستادن عناصری برای انجام گفتگو‌های غیر رسمی یک مرسی دیگر به مانند مرسی گفتن ترامپ نگیرند.

متکی با تاکید بر اینکه دستگاه دیپلماسی نباید برای مذاکره با آمریکا از خود شتاب زدگی نشان دهد، افزود: دستگاه دیپلماسی باید این مرحله از کار را به صورت ملی ببیند و نه انتخاباتی.

وی افزود: دیپلمات ما در خارج از کشور مثل یک دیده‌بان در جبهه است. اگر این دیدبان مرعوب شود و از سلاح‌های دشمن و تعداد و تاکتیک‌های دشمن بترسد، گزارشی که به فرمانده خودی می‌دهد مبتنی بر تسلیم و سازش خواهد بود.

متکی اظهار داشت: بنده در حدود 6 سالی که در وزارت خارجه بودم یکی از راهبرد‌هایی که دنبال می‌کردم این بود که روسیه باید ظرفیت‌های خودش را در برابر یکه تازی امریکا در منطقه به کار بگیرد. این یکی از اهدافی بود که من قرار داده بودم.

وی در ادامه با اشاره به اتفاقات منطقه و سفر سردار سلیمانی به مسکو افزود: سردار سلیمانی در راستای همین سیاست آقای پوتین را متقاعد کرد که باید در منطقه حضور داشته باشد. وقتی روسیه این تصمیم را گرفت من یک مصاحبه‌ای کردم که اگرچه روسیه 12 سال دیر آمد، اما کار درستی کرد.

وزیر اسبق امور خارجه با اشاره به مذاکرات ایران با امریکایی‌ها درباره عراق افزود: ما آمدیم در دبیرخانه با شهید سلیمانی این مذاکرات را شبیه سازی کردیم. نتیجه مذاکرات ما که در دوره جورج بوش بود باعث شد که اوباما در انتخابات بگوید که اگر من رئیس جمهور شوم 2011 از عراق بیرون می‌روم.

وی اضافه کرد: دو سال پایانی دولت هشتم یک پرونده‌ای به نام هسته‌ای برای ایران درست کردند. دولت هشتم برای حل مسئله هسته‌ای یک راهی انتخاب کرد. آخر آمدند پیشنهاد کردند به رهبر انقلاب که ما باید غنی سازی را تعلیق کنیم تا آن‌ها راستی آزمایی کنند.

متکی تصریح کرد: قریب به دو سال ما همه چی را متوقف کردیم. حتی می‌گفتند که شما در بحث‌های دانشگاه‌تان باید تجدید نظر کنید. این‌ها یک پکیج به دولت هشتم دادند که همه چیز درونش بود به جز غنی سازی و در همان دولت تصویب شد که ما غنی سازی را شروع کنیم، چون غربی‌ها تمکین نکردند.

وزیر اسبق امور خارجه ادامه داد: همان موقع غربی‌ها گفتند که اگر چنین کاری کنید ما پرونده شما را به شورای امنیت می‌بریم اینگونه تصور می‌شود که دولت نهم باعث شد که پرونده ایران به شورای امنیت برود در حالیکه این تصمیم در دولت هشتم گرفته شد.

وی گفت: ما در مذاکرات برجام وقتی که ورود کردیم تصوراتمان این بود که کار تمام است و برای اینکه کارمان را بسیار مهم جلوه بدهیم آمدیم گفتیم آب و نان مان و همه کارهایمان به برجام بستگی دارد. با این نگاه خوشبینانه رفتیم سراغ برجام.

متکی تصریح کرد: در دولت هشتم پرونده ما به شورای امنیت رفت. دولت نهم نمی‌توانست آن مسیر را ادامه ندهد. ما غنی سازی را ادامه دادیم. وقتی این کار جلو رفت طبیعی بود که غربی‌ها هم کار خودشان را انجام بدهند. من همان موقع در مصاحبه‌ها می‌گفتم ما یک گزینه‌مان این است که بیاییم دست بکشیم. البته آن موقع برخی این نگاه را داشتند که الان برخی از آن‌ها پناهنده امریکا شدند.

وی افزود: این‌ها چند قطع نامه در شورای امنیت تصویب کردند از جمله قطع نامه‌ای که به فصل 7 منشور برمی گردد. ولی آن‌ها ایران را می‌شناختند. ایران کشوری نبود که تصمیم بگیرند با آن بجنگند.

وی افزود: آقایان یکبار در دولت اول اصلاحات و یکبار در دولت دوم اصلاحات یک حرف بی پایه زدند که اگر ما نمی‌امدیم جنگ می‌شد. چند بار رهبری پاسخ دادند که آن چیزی که مانع جنگ می‌شود مقاومت مردم است.

 

تسنیم/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: