bazarnews

کد خبر: ۸۶۹۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
تمام اقلام مصرفی اعم از خوراکی، آرایشی‌ و بهداشتی، پوشاک، لوازم التحریر، لوازم و قطعات خودرو، مواد شوینده و … دارای برچسب تاریخ تولید، تاریخ انقضا، پروانه بهداشت، معرفی نوع محصول و تمام اطلاعاتی که در خصوص اقلام وجود دارند، هستند.

این برچسب ها معمولا توسط چاپخانه‌ها تولید و برای شرکت های مختلف درخواست دهنده برچسب محصول ارسال می‌شوند تا پس از تولید محصولات از این برچسب ها برای نشان دادن محصول و معرفی آن به مشتریان استفاده شود.

حال برخی از سودجویان از این غافله عقب نمانده و دست به انجام تخلفات خود در حوزه چاپ و برچسب زنی کرده‌اند. افراد با در اختیار گرفتن سوله‌های مختلف در حاشیه شهر و حتی در داخل شهر‌ها اقدام به راه اندازی چاپخانه‌های غیر مجاز کرده و در کنار انجام فعالیت به ظاهر مجاز خود برخی اقدامات کلاهبردارانه نیز از آن‌ها سر می زند.

برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات فرصت طلبانه برای رونق کسب و کار خود و فروش محصولاتشان در بازار اقدام به سفارش برچسب‌های غیر مجاز آن‌هم‌ به نام برند‌های تجاری معتبر کرده و محصولات در جه ۲ و ۳ خود را به نام این‌ علائم‌ تجاری وارد بازار می‌کنند.

بدتر از این موضوع شاهد دریافت سفارشات توسط چاپخانه‌های غیرمجازی هستیم که بدون توجه به سلامت جامعه و صرفا برای دریافت پول بیشتر اقدام به انجام این کار غیر قانونی می‌کنند و با تهیه برچسب های غیرمجاز و دروغین آن‌ها را در اختیار تولیدکنندگان محصولات مختلف قرار می‌دهند.

معرفی چاپخانه‌های غیر مجاز به دادگاه

ناصر مدیحی طامه رئیس گشت تعزیرات حکومتی تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره فعالیت چاپخانه‌های غیر مجازی که اقدام به ثبت سفارش‌های نامتعارف و غیر قانونی می‌کنند، گفت: در پی دریافت برخی گزارش‌ها در خصوص فعالیت چاپخانه‌های غیر مجازی که اقدام به انجام این دست از تخلفات صنفی می‌کنند، گشت تعزیرات حکومتی وارد عمل شده و جهت سناسایی و برخورد با این اماکن فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود: در این رابطه تعدادی از چاپخانه‌های غیر مجاز را شناسایی و با عوامل گرداننده آن‌ها برخورد‌های قانونی لازم صورت گرفت و تعداد قابل توجهی از برچسب‌های غیر مجازی که برای لوازم آرایشی و بهداشتی در این چاپخانه‌ها کشف شد.

رئیس گشت تعزیرات حکومتی تصریح کرد: برخی از شهروندان به واسطه همین برچسب‌ها و تبلیغات است که نسبت به تهیه محصولات مورد مصرفی خود اقدام می‌کنند، لذا با این وجود باید بیش از پیش توجه خود را نسبت به برچسب‌ها و تاریخ تولید و انقضا و همچنین پروانه بهداشت کالا‌ها افزایش دهند تا در این رابطه مورد لطمه قرار نگیرند.

وی افزود: شهروندان در صورت مشاهده فعالیت چاپخانه‌های غیرمجاز، اسامی و آدرس‌های این‌مراکز را به سازمام تعزیرات حکومتی گزارش دهند تا با متخلفان برخورد و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

به گفته مدیحی گردانندگان چاپخانه‌های غیر مجاز پس از شناسایی و برخورد با آن‌ها، به دادگاه و مقامات قضایی معرفی خواهند شد تا طبق قانون با آن‌ها رفتار شود.

با توجه به صحبت‌های رئیس گشت تعزیرات و انجام اقدامات سلبی برای برخورد با متخلفان، لازم است تا نهاد‌های مربوطه اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد که مجوز فعالیت چاپخانه‌ها را به افراد می‌دهد و همچنین اتحادیه چاپخانه داران در این رابطه بیشتر شود تا بیش از این جان مردم به خطر نیفتد و از فعالیت غیر قانونی چاپخانه‌های غیر مجازی که به اعتبار افرادی که قانونی و با زحمت در این حوزه فعالیت می‌کنند، جلوگیری شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: