bazarnews

کد خبر: ۸۷۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌های اسلامی کار با بیان اینکه در جلسه آینده کمیته مزد احتمالا سبد معیشت خانوار کارگری نهایی می‌شود، گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه در دی ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۲ درصد بوده است.

گروه کار و تعاون بازارنیوز؛ فرامرز توفیقی در پاسخ به این پرسش که آیا سبد هزینه معیشت خانوار کارگری در کمیته‌های تخصصی دستمزد کارگران مشخص شده است، گفت: تا کنون 5 جلسه کارشناسی در کمیته کارشناسی مزد برگزار شده اما هنوز سبد معیشت خانوار تعیین نشده است.

وی گفت: در جلسات کمیته کارشناسی مزد زیرمجموعه شورای عالی کار مباحثی مانند مزد منطقه‌ای و صنفی مطرح شد که البته به دلیل نبود زیرساخت و اطلاعات لازم و همچنین پژوهشی که در سازمان تأمین اجتماعی در جریان است و هنوز نتیجه‌اش مشخص نشده امکان اجرای مزد منطقه‌ای و صنفی هنوز فراهم نیست.

نمایندگان دولت و کارفرما هنوز با تعیین سبد معیشت خانوار همراه نیستند

توفیقی گفت: همچنین در مورد نوع محاسبه هزینه خانوار کارگری آماری از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود و در دو جلسه اخیر کمیته دستمزد در مورد سبد معیشت خانوار کارگری مطالبی مطرح شد که امیدواریم در جلسه دوشنبه آینده این کمیته سبد معیشت خانوار کارگری نهایی و تعیین شود.

نماینده کارگران در کمیته دستمزد گفت:‌ البته تعیین سبد معیشت خانوار به شرطی است که نماینده دولت و کارفرما همراه باشند که تا کنون چنین چیزی مشاهده نشده است.

توفیقی در مورد اینکه آیا سبد معیشت خانوار مگر متناسب با نرخ تورم تعیین نمی‌شود گفت:‌ اگر از من به عنوان نماینده کارگران سوال کنی عدد خود در مورد سبد معیشت خانوار را می‌گویم که به نظر من سبد معیشت خانوار باید 76 درصد رشد کند.

هزینه سبد معیشت کارگران 76 درصد رشد کرده است

وی در مورد اینکه مگر نرخ تورم چقدر بوده است گفت: تورم نقطه به نقطه دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته بر اساس اعلام مرکز آمار ایران 52 درصد رشد کرده است و البته سبد معیشت خانوار کارگری با تورم نقطه به نقطه فرق دارد چون در سبد هزینه زندگی کارگران به عنوان مثال سفر خارجی یا خانه‌های لوکس و لباس‌های لوکس وجود ندارد بلکه اقلامی مانند کالاهای اساسی نان، برنج، کفش و سرپناه و مسکن قرار دارد و به نظر من هزینه سبد معیشت خانوار کارگری نسبت به سال قبل 76 درصد افزایش یافته است.

توفیقی در مورد اینکه اگر سبد معیشت کارگر خانوار تعیین شود آیا جلسات اصلی شورای عالی کار آغاز می‌شود گفت: بعد از تعیین سبد معیشت خانوار در جلسات کمیته دستمزد جلسات اصلی شورای عالی کار برگزار می‌شود و حداقل مزد برای کارگران در سال آینده در این جلسات مشخص خواهد شد.

حدود 14 میلیون و 700 هزار بیمه شده اصلی تأمین اجتماعی در کشور داریم که با احتساب خانواده‌های آنها به حدود 48 میلیون نفر خواهد رسید بنابراین تعیین حداقل دستمزد کارگران که در شورای عالی کار بررسی ‌می‌شود یکی از مولفه‌های مهم و تأثیرگذار در اقتصاد کشور خواهد بود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: